قالب-پست-سایت

نحوه ایجاد شعب جدید فروشگاه بصورت زنجیره ای

ایجاد یک شعبه جدید فروشگاه در کسب و کارتان می تواند یک دستاورد بزرگ باشد و معمولا مدیران کسب و کار زمانی که یک شعبه شلوغ تر شده و علاقه مندان به برند آنها بیشتر می شود تصمیم به ایجاد شعبه جدید در یک منطقه دیگر می گیرند تا مشتریان آنها در یک منطقه جدید بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند اما این کار می تواند کنترل کسب و کارتان را مختل کند یا حتی آن را به سمت شکست سوق دهد به همین دلیل باید با توجه به نیاز واقعی بازار قدم بردارید، اطلاعاتی که مبتنی بر واقعیت بوده و نه صرفا نظر یک یا دو نفر از مشتریان که ابزار علاقه می کنند.

ولی در هر صورت اگر می خواهید بدانید مسیر توسعه ای که در نظر دارید درست است ابتدا باید یک چرایی محکم برای چگونه راه اندازی شعبه جدید خود داشته باشید به این ترتیب که…

دلیل اصلی شما چیست؟ آیا این دلیل آنقدر قوی است که مبنای افتتاح شعبه جدید باشد؟

آیا دلیل شما برای ارضای بهتر تقاضای مشتری موجود در مکان های مختلف است؟

یا برای نفوذ به یک بازار جدید؟

یا به دلایل لجستیکی؟

یا برای استقرار بهتر برند؟

یا احساس می کنید که فضای محدود فروشگاه می تواند درآمد شما را محدود کند؟

 

و حالا اگر یک چرایی قوی برای خودتان دارید به این سوالات پاسخ بدهید:

آیا فضای کسب و کار شما برای رسیدگی به مشتریان بسیار کوچک شده است؟

آیا می توانید به بازاری خارج از مکان فعلی خود دسترسی پیدا کنید؟

آیا پول کافی برای توسعه دارید؟

آیا سبک زندگی شما به شما اجازه می دهد که ساعات بیشتری را وقت بگذارید؟

آیا مکان دوم باعث افزایش درآمد می شود؟

اگر به اکثر سوالات بالا “بله” پاسخ دادید، ممکن است آماده رشد فروشگاه خود باشید ولی با این حال توسعه شعب اگر به درستی انجام شود، مکان دوم می تواند بسیار ارزشمند باشد. این مراحل را برای افتتاح شعبه جدید دنبال کنید تا موفقیت کسب و کار خود را تضمین کنید.

 

مزایای ایجاد شعبه جدید چیست؟

دستیابی به مشتریان در مناطق دیگر

با یک کانال فروش اضافی می توانید سود خود را افزایش دهید

هزینه ها را بین چندین مکان به اشتراک بگذارید

تقویت آگاهی از برند

باز کردن بازارهای جدید

شعبه جدید می تواند به نیاز مشتریان فعلی شما بهتر پاسخ بدهد به این دلیل که دسترسی بیشتری به آنها می دهید.

افزایش اعتبار برند شما در ذهن مشتریان که موجب وفادارسازی آنها می شود.

 

یک طرح تجاری برای افتتاح شعب جدید بنویسید

احتمالاً برای اولین شعبه خود یک برنامه مشخص داشته اید و حالا قبل از فرایند راه اندازی شعب جدید فروشگاه خود باید یک چنین برنامه ای را طرح ریزی نمایید از همین رو مهم است که تمام جزییات فرآیندهای تجاری برای راه اندازی یک شعبه جدید را ثبت نمایید که تا توسط این یادداشت ها و گزارش ها بتوانید نتایج کار قبلی خود را ارزیابی کنید و روند توسعه خود را به یک شیوه مشخص انجام داده و شخصیت برند شما در تمامی شعب یکپارچه باشد نه اینکه هر شعبه یک تصویر جدید از برند شما به نمایش بگذارد.

یکی از اشتباهات رایجی که کارآفرینان هنگام توسعه شعب خود مرتکب می شوند، ناتوانی در تعیین کمیت و تکرار فرآیندهایی است که موجب موفقیت کسب و کار در شعبه اول شده است از همین رو مستندسازی کامل فرآیندهای کسب‌وکارتان، تکرار آن‌ها و انتقال آن‌ها به کارمندان جدید در محل شعبه جدید بسیار حائز اهمیت است.

اما قبل از نوشتن هر برنامه راه اندازی شعبه جدید خوب است که با پنج دلیل اصلی شکست شعب جدید آشنا شوید:

– عدم بررسی بازار به اندازه کافی

– تامین مالی خیلی کم

– مشکلات طرح کسب و کار

– موقعیت مکانی و بازاریابی بد

– خیلی زود گسترش می یابد

ممکن است زمانی که اولین شعبه را افتتاح کردید، یک طرح تجاری ضد گلوله نوشته باشید، اما به احتمال زیاد، تا زمانی که شما آماده افتتاح شعبه جدید می شوید، بازار، انتظارات مشتری و بسیاری از عوامل دیگر تغییر کرده باشند!

پس حتی اگر در مورد یک مکان احساس عمیقی دارید، درباره آن به خوبی تحقیق کنید. آیا در آنجا رقیبی دارید؟ حال رقبا چطور است؟ آیا فضایی برای کسب و کار شما وجود دارد یا باید منطقه دیگری را انتخاب کنید؟ فقط شعبه دوم را در بازاری باز کنید که در آن کاملاً مطمئن باشید که کسب و کار شما می تواند رشد کند.

 

انتخاب مکان مناسب برای اضافه کردن شعبه

اگر کسب و کار در حال رونق است این بدان معناست که شما مکان خوبی را برای کسب و کار خود انتخاب کرده اید به عنوان مثال یک بستنی فروشی در کنار یک زمین ورزشی بیشتر درامد دارد تا در کنار یک دندان پزشکی از همین رو ابتدا باید یک فهرستی از مکان های تجاری بالقوه ای را تهیه نمایید. سپس، تحقیقات بازار را انجام دهید تا ببینید کدام نقطه بیشترین شانس موفقیت را دارد. به جمعیت شناسی، مشتریان هدف و رقابت در منطقه نگاه کنید. با مصرف کنندگان محلی صحبت کنید و از مردم منطقه بخواهید توصیه هایی را برای بهترین مکان مورد نظر، در محله خود ارائه دهند.

برای یک کافی‌شاپ، شعبه فعلی شما ممکن است بیشتر سفارش‌هایی را ارائه کند که تعداد صندلی‌های محدودی دارند. با این حال، شعبه دوم در کنار یک دانشگاه ممکن است نیاز به تعداد زیادی میز، صندلی های استراحت برای دانشجویانی که در تمام طول روز درس می خوانند باشد.

 

آیا باید بخرم یا اجاره کنم؟

به طور معمول، اگر قصد دارید بیش از 7 سال در فروشگاه جدید خود بمانید، خرید املاک تجاری احتمالاً گزینه بهتری برای شما خواهد بود. با این حال، اگر قصد ندارید برای مدت طولانی در آن مکان فعالیت کنید یا نمی خواهید متعهد به خرید باشید، لیزینگ یک گزینه عالی است.

 

خرید لوازم مورد نیاز راه اندازی شعبه دوم

ابتدا فضای غرفه خود را بررسی کرده و ببینید چه میزان لازم نیاز است به عنوان مثال، اگر فضای محیط، فقط اجازه اقامت 60 نفر را می دهد، رستوران خود را برای 100 نفر تنظیم نکنید.

سپس یک لیست از تجهیزات مورد نیاز آماده کرده و راه اندازی سیستم مالی مثل POS و نرم افزار حسابداری را در نظر بگیرید. بهتر است با همان تامین کنندگانی که برای شعبه فعلی خود همکاری دارید با آنها نیز برای تامین کالای شعبه دوم خود همکاری داشته باشید.

 

حسابداری را برای شعب جدید فروشگاه زنجیره ای مکانیزه کنید

هرچه کسب و کار شما بزرگتر شود، اشتباه کردن آسان تر است. حتما شما نمی خواهید که در حساب های خود خطا داشته باشید. به محض شروع خرید، یک سیستم حسابداری یکپارچه برای شعبه جدید راه اندازی کنید.

برای سازماندهی مانده حساب ها، درآمد و هزینه ها باید بتوانید هر شعبه را به تفکیک داشته باشید و همه شعب را از یک دفتر مرکزی کنترل کنید تا بدانید کدام شعبه خوب عملکرده و هر کدام چقدر هزینه بر بوده است.

با این کار متوجه خواهید شد آیا استراتژی فروش شما برای شعبه جدید هم کارایی دارد یا نیاز است که استراتژی خود را تغییر دهید به عنوان مثال اگر در شعبه یک شما یک نوشیدنی پر طرفدار است ممکن است بعد از راه اندازی شعبه جدید و مشاهده گزارشات متوجه شوید، در آن محل نوشیدنی های دیگری پر طرفدار است.

از همین رو با داشتن یک نرم افزار حسابداری فروشگاه زنجیره ای ویژه مدیریت شعب می توانید همه شعبه ها را براحتی مدیریت و گزارشات عملکرد آنها را آنالیز نمایید.

 

مدیریت آسان موجودی در شعبه های جدید

آیا به نحوه مدیریت موجودی در چندین مکان فکر کرده اید؟

آیا سیستم حسابداری مناسبی دارید که امور مالی را در چندین مکان ردیابی کند؟

مدیریت یک ایستگاه چندمکانی کار آسانی نیست اما با داشتن یک نرم افزار تخصصی چند شعبه ای می توانید به این مهم دست پیدا نمایید.

 

کارمندان را استخدام کنید

زمانی که شعبه جدیدی ایجاد می کنید، با یک مشکل جدی مواجه هستید و آن هم این موضوع است که شما نمی توانید در یک لحظه، در هر دو مکان حضور داشته باشید.

از همین رو باید قبل از راه اندازی شعبه جدید، ابتدا نیروها را استخدام و آموزش دهید و حتی اگر می توانید یک مدیر قابل اعتماد از شعبه اول خود، برای شعبه دوم در نظر بگیرید.

 

سرمایه گذاری راه اندازی شعبه جدید

برای راه اندازی شعبه جدید و حفظ آن نیاز به جریان نقدینگی خوبی دارید ولی اگر چنین بودجه ای ندارید یا باید شریک یا وام بگیرید.

 

نحوه افتتاحیه شعبه جدید فروشگاه

اکنون که شعبه جدید خود را راه اندازی کردید وقت آن رسیده که یک برنامه ریزی برای مراسم افتتاحیه آن داشته باشید برنامه ای که بتواند در منطقه شما جلب توجه کرده و همه از وجود شما آگاه شوند.

اما بهترین نقطه شروع، استفاده از همین مشتریان فعلی است خودتان است به این دلیل که…

اولا شما مشتریان فعلی خودتان را می شناسید و در روز اول می توانید بهترین خودتان را ارائه نمایید.

دوما این مشتریان به شما اعتماد دارند و می توانند در مراسم افتتاحیه، با شما مشارکت بهتری داشته باشند از همین رو برای انتشار خبر افتتاح شعبه جدید از همین گروه از مشتریان کمک بگیرید.

همچنین پیشنهاد می کنیم اقدامات زیر را انجام دهید:

– برای این رویداد یک پوشش رسانه ای به همراه دوربین و صدا ترتیب اثر بدهید.

– قبل از افتتاحیه، تبلیغات مراسم افتتاحیه را آغاز کنید.

– مشتریان فعلی خود را برای تشویق یک کمپین دهان به دهان طبیعی برای فروشگاه جدید هیجان زده کنید.

– قبل از روز افتتاح، با مصرف کنندگان بالقوه در مکان جدید ارتباط برقرار کنید.

– مکان جدید را از طریق رسانه های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی و سایر کانال های ارتباطی تبلیغ کنید.

 

همه چیز را در شبکه های اجتماعی ساکت نگذارید

شما می خواهید همه مشتریان وفادار خود را در مورد چشم انداز افتتاح شعبه جدید بسیار هیجان زده کنید. بنابراین، شما نباید در مورد گسترش کسب و کار ساکت بمانید، در غیر این صورت به ندرت کسی متوجه آن خواهد شد. بهترین راه برای اطمینان از اینکه افراد زیادی در اسرع وقت از راه اندازی بزرگ شما مطلع شوند این است که در رسانه های اجتماعی در مورد آن بسیار پر سر و صدا باشید. هنگامی که تاریخ راه اندازی خود را تعیین کردید، مطمئن شوید که می توانید از طریق شبکه های اجتماعی مخاطبان زیادی را برای روز افتتاحیه آماده نمایید.

 

سایت می تواند یک شعبه جدید باشد!

شعبه دوم همیشه حضوری نیست بلکه می تواند یک فروشگاه آنلاین باشد. گسترش کسب و کار خود در فضای مجازی با یک فروشگاه آنلاین می تواند مزایای گسترش بازار خود را به شما بدهد، اما بسیار ارزان تر از ایجاد یک فروشگاه جدید حضوری است. به این دلیل که باز کردن مکان دوم به معنای هزینه ها و وظایف اضافی، اجاره، خدمات آب و برق، تمیز کردن و… است که هرگز بخشی از راه اندازی یک فروشگاه آنلاین نیستند. به علاوه، برخلاف یک مکان فیزیکی، می توانید یک سایت تجارت الکترونیک را باز و در دسترس نگه دارید.

 

قوانین تاسیس شعب جدید را در نظر بگیرید

اگر در یک منطقه جدید می خواهید وارد شوید حتما باید قوانین تجارت و مالیات را مورد بررسی قرار دهید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *