برندینگ فروشگاه های زنجیره ای

نحوه برندینگ فروشگاه های زنجیره ای به همراه ۸ روش برندسازی

برندینگ فروشگاه های زنجیره ای چیست؟

برندسازی عبارت است از ترکیب ویژگی‌هایی مانند لوگو، طراحی، بیانیه مأموریت و یک موضوع ثابت در تمام ارتباطات بازاریابی برای ایجاد یک قضاوت مطلوب در مورد محصولات یا خدمات یک شرکت در ذهن مشتریان.

 

مزایای برندسازی فروشگاه های زنجیره ای

 • هویت دادن به کسب و کار
 • افزایش ارزش فروشگاه زنجیره ای
 • تمایز با سایر فروشگاه های زنجیره ای
 • جذب مشتریان جدید
 • اعتمادسازی مشتریان
 • وفادارسازی مشتریان فعلی
 • توسعه موفق کسب و کار

 

تمایزهای اصلی در برند سازی فروشگاه زنجیره ای

مزیت رقابتی که فروشگاه های زنجیره ای می توانند بر روی آن تمرکز داشته باشند شامل:

 • کیفیت کالا یا خدمت
 • انحصاری بودن برای ارائه یک کالا یا خدمت
 • ضمانت
 • تخصصی بودن برای ارائه یک کالا یا خدمت
 • قیمت
 • ارزشمند بودن از نگاه مشتری

 

اما در هر صورت کشف کنید که مشتریان شما چه می خواهند و سپس آنها را با برند خود مرتبط سازید.

 

زیر ساخت های برند فروشگاه زنجیره ای

یکی از مهمترین اصول برندسازی فروشگاه های زنجیره ای نشان دادن یک ذهنیت ثابت در تمامی شعب است به نحوی که مشتری هر آنچه می شنود، می بیند، لمس می کند، در تمامی شعب باید یکسان باشد که شامل: رنگ، معماری، دکوراسیون داخلی، چیدمان قفسه ها، طراحی ورودی شعب، لباس پرسنل، عطر، موسیقی، قیمت ها و پیشنهادات فروش، حمل و نقل، سبد خرید، پارکینگ و… همگی در تمامی شعب یک معنا و حس واحد را مشتریان باید منتقل نماید.

 

8 روش برای برندسازی فروشگاه های زنجیره ای

برند شدن به شما کمک می کند نسبت به رقبا متمایز شوید تا هر زمان که مشتریان، برند شما را می بینند وادار شوند توقف کرده و یا حتی برای خرید اقدام کنند اما اگر برند نباشید مشتریان مانند رقبا براحتی از کنار شما می گذرند.

در هر برندی، مشتریان به دنبال ارتباط، کیفیت، ارزش و ثبات هستند. این بدان معناست که شما به چیزی نیاز دارید که به آنها اجازه دهد برند شما را در هر زمانی تشخیص بدهند. آن‌ها می‌ خواهند که احساس آشنایی داشته باشند، بنابراین باید عناصر بصری یا پیام‌های مشابهی را در تمام کانال‌های برندسازی خود هدف قرار دهید. با ایجاد یک ظاهر و احساس منسجم، شما مستقیماً به احساسات مشتریان در مورد آنچه قبلاً در مورد برند شما می‌ دانند متوسل می‌شوید. در همین حال، ناهماهنگی در ارسال پیام در کانال های مختلف می تواند اعتماد مشتریان را از بین ببرد.

اما دقیقاً چگونه می توانید چنین کاری را انجام دهید؟ در اینجا هشت راه وجود دارد که می توانید هویت برند خود را به ویترین فروشگاه خود بیاورید تا مشتریان را جذب و حفظ کنید:

 

علامت تجاری را درست دریافت کنید

قبل از اینکه مشتری وارد فروشگاه شما شود، احتمالاً ناخودآگاه بررسی می کند که آیا در مکان مناسبی قرار دارد یا خیر. بنابراین تابلوی فروشگاه شما اولین تعامل شما با مشتری شما بوده و در نتیجه وسیله ای بسیار مهم برای معرفی هویت شماست.

اگر می خواهید مشتریان برند شما را به خاطر بسپارند، ایجاد علامتی که تأثیر خوبی بگذارد، حیاتی است. این برای هر تابلوی پیاده رو که دارید و همچنین نام فروشگاه صدق می کند. علائم شناسایی که همراه با نام شما هستند، باید برای یکپارچگی وجود داشته باشند  مثل نمایش اطلاعات از پنجره های فروشگاه تا اینکه چه مشتری فقط در حال عبور و مرور باشد یا به دنبال ورود به محل باشد، باید فوراً بتواند فروشگاه را شناسایی کند.

 

لوگوی خود را در همه مکان های مناسب نشان دهید

لوگوی برند یکی دیگر از اجزای ضروری هویت برند شما است، بنابراین باید آن را بخشی از تجربه فروشگاه خود قرار دهید چون می تواند ارتباط بین مشتریان شما و فروشگاه ایجاد کند. لوگوی شما، باید در مورد شما صحبت کند وقتی که شما صحبت نمی کنید. برخی از بهترین مکان‌ها برای درج لوگو عبارتند از روی لباس کارمندان، رسیدها، برچسب‌های قیمت، کیسه‌های خرید، بسته ‌بندی ها و… می باشد.

همچنین به یاد داشته باشید لوگوی شما فقط نمادی نیست که برند شما را مشخص می کند، بلکه هویت برند را نیز تجسم می بخشد. مهم است که افراد حرفه ای به شما در طراحی لوگو و ادغام آن در فروشگاه کمک کنند. این بدان معنا نیست که باید آن را در هر جایی که فضای خالی پیدا کردید قرار دهید. باید به گونه ای استراتژیک قرار گیرد که حضور آن بدون ایجاد حواس پرتی احساس شود.

 

از رنگ های برند خود به خوبی استفاده کنید

انسان ها بسیار بصری هستند و به همین دلیل باید رنگ های برند خود را به شعب فروشگاه زنجیره ای بیاورید. بسیاری از مشاغل دارای ترکیب رنگی هستند که آنها را متمایز می کند به حدی که این ترکیب به یک شناسه برند تبدیل شده است. مشتریان به طور خودکار یک برند را با رنگ های آنها مرتبط می کنند. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که رنگ می تواند شناخت برند شما را تا 80 درصد افزایش دهد.

رنگ قرمز با جسارت و هیجان همراه است، در حالی که سبز نشان دهنده سلامتی است. بنفش رنگ مرتبط با خلاقیت است. در انتخاب رنگ‌های تم برندتان، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که نشان‌دهنده هویت شما به عنوان یک برند و تأثیر آن بر مشتریان است.

 

کارکنان و نمایندگان فروش خود را آموزش دهید

افرادی که برای تعامل با مشتریان در فروشگاه خود قرار داده اید، نقش مهمی در گنجاندن هویت برند در شعب فروشگاه زنجیره ای شما دارند. در واقع کارمندان شما سفیران برند فروشگاه شما هستند و به برند شما شخصیت می دهند، بنابراین باید آنها را جزء مهمی از هویت برند خود در نظر بگیرید. اگر مشتریان تجربه وحشتناکی با یکی از کارکنان داشته باشند، مستقیماً بر برند شما تأثیر می گذارد.

جدا از داشتن یک فرآیند استخدام کامل برای اطمینان از اینکه افراد با نگرش درست را استخدام می کنید، باید آموزش کافی نیز ارائه دهید. این کار به آنها اطلاعات بیشتری در مورد برند شما می دهد و آنها متوجه می شوند که شما از آنها می خواهید چه کاری را انجام دهند تا هویت برند شما را به درستی نشان دهند. آن‌ها همچنین یاد می‌گیرند که دوستانه رفتار کنند تا مشتریان را با آنها احساس راحتی کرده، سؤال بپرسند، مشاوره بخواهند یا توضیح دهند.

علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که مشتریان می توانند به سرعت کارکنان شما را شناسایی کنند. یونیفرم ها می توانند در این شرایط کار کنند. شاید بتوانید کارمندان را مجبور کنید که پیراهن های مارک دار بپوشند. با این حال، شما همچنین می توانید از آنها بخواهید که لباس خود را بپوشند اما از نشان های نام با لوگوی خود به عنوان یک شناسه استفاده کنید. همه چیز به سبک برند شما بستگی دارد.

 

با نورپردازی به برند خود هویت بدهید

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید از نورپردازی در فروشگاه خود برای ایجاد حس خاصی استفاده کنید. به‌جای استفاده از چراغ‌ها برای نمایش محصولات خاص، با نورپردازی در کل مغازه حال و هوای کاملی ایجاد کنید. مشتریان باید بتوانند آزادانه حرکت کنند و محصولات را به وضوح ببینند. اما شما همچنین می توانید خلاقیت به خرج دهید و به حالات مختلفی دست پیدا کنید، مانند نورهای کم نور برای محیطی آرام و نورهای روشن در بخش لباس و آرایش.

 

موسیقی مناسب را پخش کنید

فروشگاه خرده‌ فروشی شما باید تجربه‌ ای همه جانبه ارائه دهد که در هنگام ورود مشتریان به تمام حواس انسان اثر بگذارد. پخش موسیقی مناسب می تواند تجربه هویت برند را افزایش دهد. با این حال، شما باید نوع موسیقی متناسب با برند و مشتریانتان و همچنین ژانر و حجم مناسب را شناسایی کنید. آنچه شما می خواهید این است که موسیقی داشته باشید که هویت برند شما را خلاصه کند.

 

ورود از دنیای آفلاین به آنلاین

با ظهور تجارت الکترونیک نحوه تصمیم‌ گیری مصرف‌ کننده که اکنون در حال عبور از دنیای فیزیکی به آنلاین است، فروشگاه های زنجیره ای باید از ارائه تجربیات برند با کیفیت بالا در تمامی کانال‌ها و نقاط تعامل خود با مشتریان اطمینان حاصل کنند. به عنوان مثال، تجربه بد مشتری در کانال های آنلاین فروشگاه شما ممکن است بر فروش حضوری تأثیر بگذارد، یا در بسیاری از موارد، تأثیر منفی بر ارزش سهام کل برند داشته باشد.

اما زمانی که مصرف کنندگان با برندهای آنلاین و آفلاین درگیر می شوند، انتظارات کاملاً متفاوتی دارند. این در مورد خرده فروشان نیز صادق است. هنگامی که یک مصرف کننده در حال تحقیق یا خرید یک محصول از یک کانال آنلاین است، انتظار دارد نیازهای اولیه او راحتی مهیا شده، سهولت در تحقیق (مقایسه، مقایسه، خواندن بازخورد و نظرات) و توانایی دسترسی آسان به طیف وسیعی از محصولات برای گرفتن یک محصول، دریافت اطلاعات کامل در خصوص محصول وجود داشته باشد به همین خاطر باید برندسازی در طیف وسیعی از نیازها برای کانال های ارتباطی آنلاین وجود داشته باشد.

 

ثبات در هویت برند

برای اینکه بتوانید در برندینگ فروشگاه زنجیره ای خود در همه شعب و کانال های آنلاین در طول زمان ثبات داشته باشید، نیاز به داشتن سند هویت یکپارچه برند، فارغ از آنکه شعبه در کدام کشور، شهر یا منطقه راه اندازی می شود و فارغ از آنکه متولی راه اندازی آن چه فردی می باشد، با رعایت استانداردهای تعریف شده، ثبات کیفیت و… مخاطبان، تصویر برند تقریبا یکسان و یکپارچه ای را از کلیه شعب دریافت خواهند کرد.

حفظ ثبات، رعایت استانداردها و پیاده سازی سند یکپارچه سازی هویت برند شعب در واقع سنگفرش های اولیه و بنیادی برای ورود به عرصه برندسازی می باشد، پس از پی ریزی و ایجاد موارد مطرح شده، شعبه های فروشگاه زنجیره ای که سرمایه های زیادی جهت راه اندازی آنها صرف شده، برای ورود به فازهای اجرایی کمپین های برندسازی و ورود به فاز اعطای حق استفاده از برند و آماده می شوند و این مهم به معنای بازگشت قابل توجه سرمایه گذاری های بلند مدت برای برندینگ شعب می باشد.

پس کلید ثبات این است که از صحبت در مورد چیزهایی که به برند شما مربوط نمی شود یا آن را تقویت نمی کند خودداری کنید و از منسجم بودن پیام‌هایتان اطمینان حاصل کنید تا این امر موجب وفاداری مشتریان شما گردد همچنین اگر برنامه وفاداری داشته باشید.

مثلا اگر در کانال ها عکس می گذارید، برای شرکت شما چه معنایی دارد؟ آیا با پیام برند شما همسو بوده یا فقط یک چیز خنده دار است که مخاطب شما را گیج می کند؟

در نتیجه تعهد شما به ثبات در همه عناصر بازاریابی برند به طور هماهنگ و یکپارچه بسیار اهمیت دارد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *