سوالات-متداول-مهم-نرم-افزار-مالی-و-حسابداری

16 سوال متداول قبل از خرید نرم افزار حسابداری

همیشه مشتریان قبل از اقدام برای خرید، سوالات متداول برای خرید نرم افزار حسابداری دارند که در این مقاله به پاسخ مهمترین سوالات برای انتخاب یک نرم افزار مالی خواهیم پرداخت…

 

آیا به نرم افزار حسابداری نیاز داریم؟

اگر شما مشکلات زیر را دارید می توان گفت شما به یک نرم افزار حسابداری نیاز خواهید داشت:

– درصورتی که برای شما انجام امور مالی بصورت کاغذی یا اکسل سخت شده است.

– شما نمی توانید جریان پول خود را ردیابی کنید که کجا خرج می شود.

– برنامه ریزی هایی که برای کسب و کار خودتان انجام می دهید، کار نمی کند.

– سوابق مالی خود را نمی توانید بروز نگه دارید

– رسید ها و صورت حساب های مالی را گم می کنید

– بعد ظهرها به جای اینکه برای خانواده و دوستان زمان بگذارید درگیر امور مالی و مدیریتی هستید

– شما همیشه در حال تمام شدن پول هستید و برای پرداخت قبوض، حقوق پرسنل و مالیات خود تلاش می کنید

– شما تامین کنندگان را از دست می دهید زیرا فراموش می کنید به آنها پرداخت کنید

– شما چندین فاکتور پرداخت نشده دارید و همیشه فراموش می کنید که مشتریان خود را برای پرداخت پیگیری کنید.

– به دنبال این هستید که به جای دستی بودن امور مالی بتوانید آنها را خودکار کرده و عملیات تکراری را حذف کنید

– در هنگام تصمیم گیری به دنبال اطلاعات به روز هستید که بتوانید براساس آن تصمیم صحیح بگیرید

و حالا اگر شما اکثر این مشکلات را دارید نگران نباشید چون در آخر پیشنهادی برای شما داریم که بتواند تمامی این مشکلات را برای شما برطرف نماید.

 

آیا برای استفاده از نرم افزار حسابداری به آموزش نیاز دارید؟

خوشبختانه امروزه اکثر نرم افزارهای موجود در بازار دارای محیط کاربری ساده ای هستند که شما به براحتی می توانید به بخش های مختلف آن دسترسی داشته و با آن کار کنید مثل ردیابی درآمد و هزینه، ایجاد فاکتور مشتری یا چاپ گزارش نیازی به آموزش خاصی نیست همچنین اگر نرم افزار شما دارای پشتیبان باشد می توانید در هر کجا که با مشکلی رو به رو شدید از پشتیبانی کمک بگیرید.

 

در حال حاضر چه مشکلاتی در کسب و کار خود دارید؟

قبل از خرید نرم افزار و پرسیدن سوالات متداول خرید نرم افزار مالی، ابتدا فهرستی از مشکلات جاری خود را تهیه کرده تا بدانید برای چه مشکلاتی باید به دنبال راه حل باشید و آیا نرم افزاری که می خواهید خرید کنید می تواند تمام بخش های کسب و کار شما را بصورت یکپارچه متصل کرده و فرایند کاری شما را بهبود ببخشد…

برای رسیدن به پاسخ این سوالات و تهیه فهرست، تمامی بخش های کسب و کار شما می توانند مشارکت داشته باشند مخصوصا بخش هایی که مجبور هستند با نرم افزار کارکرده و یا درک خوبی از نیازهای مجموعه شما دارند. این افراد شامل:

– مشاغل همکار

اگر همکاران صنف شما برای خودشان نرم افزار حسابداری تهیه کرده اند می توانید از تجربه آنها استفاده کنید که آیا نرم افزار فعلی آنها توانسته نیازشان را تامین کند و یا نرم افزار دیگری را به شما پیشنهاد می دهند.

– حسابداران

شما می توانید از حسابدار خود درباره مشکلات فعلی سیستم مالی خود بپرسید تا بدانید که چه خلا هایی در کار شما وجود داشته که باید برای آن راه حل پیدا نمایید.

– کارکنان

از تمام افرادی که در بخش های مختلف کسب و کار شما مانند انبار که با سیستم مالی درگیر هستند یا از نرم افزار حسابداری فعلی شما استفاده می کنند می توانید در خصوص مشکلات موجود و راه حل ها صحبت کرده و به کمک همه آنها فهرست مشکلات موجود خود را تکمیل نمایید.

 

نرم افزار ایده آل ما چگونه باید باشد؟

بعد از اینکه فهرست مشکلات خود را تهیه کرده و یا نقص های نرم افزار فعلی خود را مشخص کردید باید به دنبال راه حل باشید و برای همین بررسی نمایید:

– امکانات کدام نرم افزار می تواند تمام نیازهای ما را پوشش دهد.

– انتقال شما از سیستم فعلی به سیستم جدید به چه نحوی است

– دسترسی شما به اطلاعات فقط از طریق نرم افزار است یا ابزارهای جانبی و آنلاینی وجود دارد

 

آیا امکان حسابداری آنلاین هم دارد؟

اگر حسابداری شما در یک سرور داخلی است اکنون زمان خوبی برای استفاده از نرم افزاری است که علاوه بر آفلاین امکان حسابداری آنلاین را به شما ارائه کند تا شما تصمیم بگیرید فقط بخشی از حسابدرای خود را آنلاین کنید یا تمام عملیات حسابداری خود را به دنیای حسابداری آنلاین منتقل کنید بطور مثال اگر فقط بخواهید مدیریت کردن کسب و کار خود را آنلاین کنید باید بتوانید با هر دستگاه و در هر کجا و زمانی که باشید به اطلاعات کسب و کار خود دسترسی داشته باشید.

 

چطور خرید یک نرم افزار حسابداری موجب صرفه جویی می شود؟

یک نرم افزار حسابداری باید بتواند در زمان شما صرفه جویی کرده و با حذف کارهای تکراری، عملیات حسابداری را آسان تر نماید از همین رو نرم افزار حسابداری که فرایندها را خودکار کرده و بخش های مختلف کسب و کار را بصورت یکپارچه به یکدیگر متصل نماید نه تنها می تواند در زمان شما صرفه جویی کرده بلکه هزینه های نیروی کار شما را نیز کاهش خواهد داد.

 

هزینه نرم افزار حسابداری چقدر است؟

شما درحالی که قیمت های نرم افزارها را بررسی می نمایید نباید صرفا فقط به قیمت ها توجه کنید بلکه به تاثیری که آن نرم افزار بر راحت تر شدن فرایند کاری و افزایش بهروری کارمندان شما دارد باید توجه نمایید.

همچنین خوشبختانه امروزه در بازار نرم افزار حسابداری گزینه های متنوع قیمتی و حتی رایگان وجود دارد اما یادتان باشد شما به دنبال نرم افزاری هستید که فرایند کاری تان را بهبود ببخشد.

اما در بازار نرم افزارهای پر زرق و برق با ظاهری زیبا وجود داشته که متاسفانه امکانات کاربردی ندارد از همین رو اجازه ندهید ویژگی‌های بی‌فایده یا طراحی شیک شما را فریب دهد تا یک بسته نرم‌افزار ناکارآمد انتخاب نمایید بلکه شما به نسبت امکاناتی که می خواهید باید پول آن را پرداخت نمایید نه پول ظاهر زیبا! و یا اگر امکانات سفارشی می خواهید شرکت ارائه دهنده امکان انجام آن را داشته باشد و البته هزینه ای هم که بابت آن دریافت می کند قطعا مقرون به صرفه است.

استقرار و پشتیبانی به چه نحوی است؟

هر چقدر که شما امکانات بیشتری بخواهید پیچیدگی راه اندازی و استقرار نرم افزار شما بیشتر می شود و از همین رو باید حتما قبل از خرید با نحوه استقرار نرم افزار آشنایی داشته باشید و از همه مهمتر رکن اصلی هر نرم افزار داشتن پشتیبانی است که باید در خصوص نحوه پشتیبانی و راه های ارتباطی با پشتیبانان حتما قبل از خرید اطلاع پیدا نمایید.

 

آیا نرم افزار امکان رشد دارد؟

مهم است زمانی که می خواهید یک نرم افزار مالی انتخاب کنید و سوالات متداولی درباره آن دارید ابتدا به نیازهای فعلی خود توجه کرده و سپس براساس یک نگاه بلند مدت به برنامه هایی که برای آینده کسب و کار خودتان دارید نرم افزاری را انتخاب کرده که بتواند به همراه کسب و کارتان رشد نماید.

به عنوان مثال، اگر قصد دارید شعبه های اضافی در آینده افتتاح کنید، مطمئن شوید که نرم افزار امکان چند شعبه به نحوی که اطلاعات شعب بین یکدیگر بصورت یکپارچه را داشته باشد.

همچنین اگر نرم افزار شما امکان ارتقا یا اضافه کردن ویژگی‌های جدید را داشته باشد شما می توانید در آینده نسبت به نیاز خود از این امکانات استفاده نمایید.

 

آیا نرم افزار حسابداری رایگان خوب است؟

اگر در کسب و کار خود فقط به دنبال عملیات های اصلی مثل صدور فاکتور هستید احتمالا بتوانید یک نرم افزار رایگان ویندوزی یا حتی اندرویدی برای خودتان پیدا کنید که معمولا این نرم افزارها جنبه تبلیغاتی نیز دارند اما در هر صورت باید سعی کنید که از شرکت های معتبری این نرم افزارهای رایگان را تهیه نمایید همچنین برخی شرکت ها امکانات نرم افزار خود را چند سطحی کرده و سطح ساده خود را رایگان ارائه می دهند یا برخی دیگر تمام نرم افزار خود را برای مدت محدود بصورت رایگان ارائه می کنند که شما بسته به نیاز خود می توانید از این نرم افزارها نیز استفاده نمایید.

 

آیا نرم افزار حسابداری تخصصی تهیه کنم؟

باور کنید یا نه، همه نرم افزارهای حسابداری یکسان طراحی نمی شوند. هر برنامه ای با در نظر گرفتن یک مدل کسب و کار طراحی می گردد و برای همین مهم است که نرم افزار منتخب شما منطبق با نیازهای منحصر به فرد کسب و کار یا صنعت شما باشد.

 

آیا از طریق تلفن همراه به داده ها دسترسی دارید؟

ما در عصر فناوری هستیم و به همین دلیل باید بتوانید از یک کافی شاپ یا در حین سفر به اطلاعات کسب و کار خود در هر زمان از شبانه روز دسترسی داشته باشید و حتما نیاز نباشد که در کسب و کار خود حضور فیزیکی داشته و از آنجا اطلاعات را بررسی نمایید.

از همین رو نرم افزار حسابداری برای شما مناسب است که بتوانید از طریق موبایل، تبلت یا نسخه تحت وب به داده ها دسترسی داشته باشید و این امر سبب می شود در زمان شما صرفه جویی شده و در هر لحظه بتوانید تصمیم درستی برای کسب و کار خود اتخاذ نمایید.

 

انتقال اطلاعات قدیمی به نرم افزار جدید برای راه اندازی اولیه چگونه است؟

اگر قبلاً اطلاعات خود را در اکسل وارد می کردید یا سیستم قدیمی‌تری داشته‌ و اکنون می‌خواهید آنها را جایگزین یا ارتقا بدهید، چنین سؤالی برای شما مطرح می‌شود که بابت پاسخ آن باید گفت انتقال این داده ها به یک نرم افزار جدید می تواند یک فرآیند دشوار باشد، به خصوص اگر تراکنش های زیادی داشته باشید.

اما این بدان معنا نیست که غیرممکن است چون خوشبختانه در بازار امروز برخی نرم افزارهای حسابداری هستند که امکانی را فراهم کرده اند که شما به راحتی می توانید داده های قدیمی خود را به نرم افزار حسابداری جدید اضافه نمایید.

 

چه کسی در کسب و کار ما به داده ها دسترسی دارد؟

اکثر نرم افزارهای حسابداری امکان تنظیم سطح دسترسی برای هر کاربر را دارد چون مهم است چه کسی به سوابق مالی و اطلاعات مشتریان شما دسترسی دارد به همین دلیل حتما به دنبال نرم افزار باشید که امکان تعیین سطح دسترسی متنوعی برای استفاده از امکانات مختلف را داشته باشد.

 

آیا امکان سفارشی کردن نرم افزار وجود دارد؟

متاسفانه اکثر نرم افزارهای موجود در بازار امکان سفارشی کردن را ندارند اما اگر کسب و کار شما متوسط رو به بالا است حتما در جریان رشد خود نیاز خواهید داشت که امکاناتی سفارشی برای شما اضافه گردد از همین رو قبل از خریداری نرم افزار حتما در این باره تحقیق نمایید.

 

با همه این اطلاعات جمع آوری شده چه باید بکنم؟

اکنون که شما پاسخ همه این سوالات را پیدا کردید پیشنهاد می کنیم همه آنها را لیست کرده و سپس تصمیم بگیرید اما اگر بازم هم برای انتخاب مشکل دارید با ما تماس بگیرید تا بصورت رایگان شما را راهنمایی نماییم.

 

نرم افزار حسابداری پیشنهادی ما نرم افزار فرمول است…

 

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *