32e23e23

انواع حسابداری مالی چیست؟

در هر سازمانی می توان گفت حسابداری جزو یکی از مهمترین بخش های هر سازمان است که مانند اکثر سایر علوم دارای زیر شاخه هایی می باشد و در ادامه به برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

 

انواع حسابداری چیست؟

یک انتخاب های مهمی که یک حسابدار می تواند داشته باشد این موضوع است که می خواهد در کدام دسته از حسابداری بصورت تخصصی فعالیت داشته باشد…

حسابداری مالی

حسابداری مدیریتی

حسابداری هزینه یا بهای تمام شده

حسابرسی

حسابداری مالیاتی

حسابداری عمومی

حسابداری دولتی

حسابداری حقوقی

 

حسابداری مالی

مهمترین هدف در حسابداری مالی جمع آوری اطلاعات معاملات برای گزارش های مالی و ثبت، ردیابی آنها می باشد. یک حسابدار مالی همیشه با نگاه به عملکرد گذشته تمامی فعالیت های ثبت شده در دفتر کل را ردیابی می نماید و با همکاری مدیران سازمان نقش موثری در تعیین نقشه راهبردی سازمان دارد.

حسابداری مالی شامل دو نوع حسابداری مالی نقدی و حسابداری تعهدی می باشد که در مدل حسابداری نقدی ردیابی و ثبت رویداد مالی در هنگام دریافت یا پرداخت وجوه نقد اتفاق می افتد ولی در حسابداری تعهدی به محض وقوع رویداد مالی فارغ از اینکه وجهی دریافت شده یا خیر ثبت رویداد مالی انجام می شود.

 

حسابداری مدیریتی

حسابداری مدیریتی در یک سازمان نقش بسیار پر اهمیتی برای برنامه ریزی مالی، شناسایی مشکلات و ارائه راه حل مالی متناسب با موضوعات را داشته تا از طریق بتوانند موجب حداکثر سودآوری و حداقل ایجاد هزینه شوند که برای رسیدن به این هدف لازم است تمامی اطلاعات را تجزیه و تحلیل کرده و در قالب یک گزارش کاربردی که شامل بودجه بندی، پیش بینی سود و… می شود در اختیار مدیران ارشد سازمان و هیات مدیره در جهت اتخاذ بهترین تصمیم گیری برای کسب و کار می نمایند.

با این توضیحات پس می توان گفت که حسابداران مدیریتی با سایر مدیران سازمان بودجه های لازم برای تحقق اهداف کوتاه مدت و اهداف بلند مدت همکاری کرده تا سازمان بتواند عملکرد موثرتری داشته باشد و عموما حسابداران مالی برای این امر باید مدیریت استراتژیک، مدیریت اجرایی، مدیریت ریسک داشته باشند.

 

حسابداری هزینه یا بهای تمام شده

حسابداری هزینه یا حسابداری بهای تمام شده معمولا در زمینه تولید کاربرد دارد به نحوی که در زمینه تولید به هزینه های ثابت و متغیر مانند نیروی انسانی، نگهداری و… نظارت کرده و با میزان آنچه که وارد تولید شده و با آنچه که خروجی آن است مطابقت می دهد، از همین رو برای پیش بینی مالی تولید این نوع از حسابداری بسیار کاربرد دارد ولی روش محاسبه برای صنایع گوناگون مختلف است.

 

حسابرسی

یک حسابرس تمامی صورت های مالی را براساس مدارک و شواهد بررسی کرده تا تقلب یا خطایی رخ نداده باشد و با این تجزیه و تحلیل اطمینان پیدا خواهد کرد که تمامی صورت های مالی براساس استاندارد و قوانین تکمیل شده است.

در واقع تفاوت حسابرس با حسابدار این است که حسابرس نتایج کارهای حسابداری را ارزیابی می نماید تا صحت آنها تایید گردد

مراحل حسابرسی

عملیات حسابرسی دارای سه مرحله می باشد:

– حسابداری رعایت: در این مرحله عملیات حسابداری براساس قوانین و استانداردهای حسابداری بررسی شده و تطابق داده می شود.

– حسابرسی صورت های مالی: در این مرحله دقت حسابداری های انجام شده بررسی می گردد.

– حسابرسی عملیاتی: فرایند حسابداری بررسی شده و در صورت بروز مشکل در شیوه اجرایی حسابداری بهبود داده خواهد شد.

 

حسابداری مالیاتی

این نوع از حسابداری، متمرکز بر روی حسابداری امور مالیاتی و قوانین مالیاتی که معمولا سال به سال تغییر می کند بوده و در صورت هر گونه اشتباه منجر به جریمه های سنگین مالیاتی میگردد و از همین رو تصمیماتی که در این نوع از حسابداری اتخاذ می شود دارای اهمیت زیادی می باشد.

بطور کلی در حسابداری مالیاتی باید مالیات بصورت دقیق محاسبه شده، بدهی مالیاتی بررسی شده، اظهار نامه مالیاتی تهیه و در زمان مناسب ارسال شده و برنامه ریزی مالیاتی برای سال بعد انجام شود تا از این طریق تا حد امکان از مشکلات مالیاتی جلوگیری کرده و امروزه این امر مهم از طریق سامانه مودیان مالیاتی محقق می گردد.

 

حسابداری عمومی

در این نوع از حسابداری بطور کلی به تمامی امور حسابداری براساس نیاز مشتریان مشتریان پرداخته خواهد مانند تهیه صورت های مالی، حسابرسی یا امور مالیاتی اما در انواع حسابداری دیگر بصورت تخصصی در هر یک از این موارد بررسی خواهد شد و به همین دلیل حسابداران عمومی با تنوع بیشتری از مشتریان سر کار دارند.

 

حسابداری دولتی، یکی دیگر از انواع حسابداری

حسابداران دولتی در برنامه ریزی و تخفیف منابع مالی برای بخش های مختلف دولت با هدف شفاف سازی نحوه مصرف بودجه فعالیت می نمایند در این حوزه اقداماتی همچون بررسی و تایید اسناد مالی، بررسی اسناد مالیاتی، گزارش دهی بودجه، جمع آوری اطلاعات از زیر مجموعه های دولت، رصد دولت برای نحوه مصرف بودجه های اختصاص داده شده می باشد.

انواع حساب هایی که در این نوع از حسابداری کاربرد دارد شامل:

حساب مستقل وجوه دریافتی بابت خدمات خاص

حساب مستقل عمومی

حساب مستقل پروژه‌های عمرانی

حساب مستقل تامین مالی و بازپرداخت دیون بلندمدت

حساب مستقل درآمدهای اختصاصی

 

حسابداری حقوقی

حسابداری حقوقی شامل حسابداری و حسابرسی بوده و در آن اقداماتی همچون جمع آوری و تحلیل داده ها برای اعلام نظر پرونده های قضایی مثل کلاهبرداری و اختلاس انجام می دهند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *