تاثیر تکنولوژی بر نرم افزار حسابداری

تاثیر پیشرفت فناوری اطلاعات در نرم‌ افزارهای حسابداری

فناوری اطلاعات یا IT در دهه‌های اخیر تغییرات چشمگیری در حوزه مالی و حسابداری گذاشته است و توانسته تغییرات مستمری در محیط کسب و کار، نرم‌افزارهای مالی حسابداری نیز ایجاد نماید.

پیشرفت هایی همچون نرم‌افزارهای مالی مدرن، سیستم‌های ابری، اتوماسیون، تجزیه و تحلیل هوشمند داده‌ها می تواند به بهبود مدیریت مالی در سازمان‌ها کمک کرده و اطلاعات مالی را به صورت دقیق ارائه دهند و به تصمیم ‌گیری‌های استراتژیک کمک کنند.

این مقاله به معرفی و بررسی پیشرفت های فناوری اطلاعات در نرم افزارهای حسابداری و چالش ها و فرصت هایی که در آینده ایجاد می نماید می پردازد.

 

چالش‌های مالی حسابداری در دنیای دیجیتال

– امنیت اطلاعات

یکی از مهمترین چالش‌های مالی حسابداری در دنیای دیجیتال مخصوصا در حوزه نرم افزار، امنیت اطلاعات است به این دلیل که ذخیره سازی اطلاعات مهم کسب و کارها در سرورهای آنلاین و سیستم های ابری می تواند تعداد حملات سایبری به سیستم های مالی را افزایش داده و موجب سرقت اطلاعات مالی و تخلفات مالی گردد.

بنابراین، پیشگیری از حملات سایبری و تضمین امنیت داده‌ها از مسائل مهمی است که باید برای حفاظت اطلاعات مالی خود به آن توجه نمود.

 

– تطابق پذیری قانون و تدوین قوانین جدید

با افزایش نگرانی‌ها در خصوص حفاظت از اطلاعات مالی کسب و کارها، تاکنون میزان تصویب مقررات و قوانین مربوط به حریم خصوصی و امنیت داده‌ها در حال افزایش بوده است و به همین دلیل سازمان‌ها ملزم به رعایت مقررات سختگیرانه ‌تری در زمینه حفاظت از اطلاعات مالی شده اند و از آنجا که این تغییرات با رشد تکنولوژی در حوزه مالی بصورت مستمر اتفاق می افتد موجب تغییر در رویکرد کسب و کارها و روش‌های حسابداری، به‌روزرسانی های متعدد در نرم‌افزارهای مالی حسابداری می شود که همین امر می تواند چالش های جدیدی را به کسب و کارها تحمیل نماید و بهترین راه خروج از این چالش داشتن یک نرم افزار حسابداری با بهترین پشتیبانی منعطف می باشد.

 

– حذف سمت های شغلی

اتوماسیون فرایندهای مالی یک کسب و کار موجب نیاز به نیروی انسانی کمتر می گردد که همین امر ممکن است به افزایش بیکاری در حوزه حسابداری منجر شود و افراد شاغل در این رشته را نیز به دلیل اینکه ملزم هستند همیشه به روز باشند و مطابق شرایط جدید فعالیت نمایند، نتوانند با این شرایط تطابق پذیر باشند.

 

 

فرصت‌های مالی در دنیای دیجیتال

بهبود دقت و کارایی

بهره گیری از فناوری اطلاعات در نرم افزار حسابداری توانسته به بهبود دقت و کارایی فرایندهای مالی کمک کند و مزایایی همچون افزایش سرعت پردازش و کارها، افزایش دقت و حذف خطای انسانی، خودکار کردن گزارش سازی، تجزیه و تحلیل داده و تبدیل داده های خام به اطلاعات ارزشمند دارد.

 

امکان دسترسی آسان

امروزه نرم افزارهای حسابداری مبتنی بر تکنولوژی روز توانسته اند دسترسی به اطلاعات مالی را برای حسابداران و مدیران مالی سهل تر نماید تا از هر بخش از کسب و کار و هر زمان که بخواهند به اطلاعات مالی دسترسی داشته و به سرعت تصمیم گیری نمایند و بتوانند نسبت به تغییرات مالی واکنش مناسب دهند.

 

تجزیه و تحلیل داده ها

امکان تجزیه و تحلیل هوشمندانه ای که امروزه به کمک فناوری اطلاعات برای کسب و کارها فراهم شده است می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد عملکرد سازمان، تشخیص الگوی مالی، بهبود عملکرد مالی، پیش ‌بینی نقاط ضعف و توانمندی‌ ها، پیش بینی روندهای اجرایی سازمان، کمک به تصمیم گیری های استراتژیک، بهینه‌سازی هزینه‌ های مرتبط با نگهداری و مدیریت سرورها کرد.

مخصوصا از زمانی که این داده ها با هوش تجاری ترکیب شد امکانات مدیریت داده ها بصورت جامع تر صورت پذیرفت.

 

تسهیل گزارش‌ دهی مالی

نرم‌افزارهای حسابداری جدید برای کسب و کارها امکان تهیه و تنظیم گزارش های مالی متنوع بصورت سریع و آسان را فراهم می کنند مخصوصا مدیران مالی و ارشد سازمان، سهامداران که به گزارشات دقیق و شفاف نیاز دارند و دلیل اینکه شرکت های تولید نرم افزار مجبور به ایجاد این ساختارها شده اند، ایجاد تغییرات در مقررات مالی، ارتقا ابزارها، نیاز مشتریان هدف می باشد.

 

اتوماسیون و خودکارسازی فرایندها

خوشبختانه یکی از محسنات نرم افزارهای حسابداری مبتنی بر تکنولوژی روز، اتوماسیون و خودکارسازی فرایندها می باشد تا کسب و کارها وظایف مالی خود را به شکل خودکار انجام دهند، وظایفی همچون خودکار سازی پرداخت‌های مالی، گزارش‌ دهی، مالی صدور فاکتورها و کنترل موجودی‌ها را نیز شامل می شود که تمامی این اتوماسیون ها کمک می کنند که کسب و کارها کارامدتر و کم هزینه تر شوند.

از طرف دیگر با وارد شدن هوش مصنوعی به دنیای تکنولوژی چالش های جدیدی جهت اتوماسیون سازی در نرم افزارهای حسابداری ایجاد نموده است به نحوی که می تواند وظایف حسابداران را در آینده دستخوش تغییرات نماید و از همین رو مهم است که یک تعادل بین انسان و ماشین های حسابداری مبتنی بر هوش مصنوعی در تعریف نقش ها برقرار گردد.

 

پیش‌ بینی و مدیریت ریسک

فناوری اطلاعات به کسب و کارها این امکان را می دهد که با دسترسی به داده های مالی دقیق، مدیران بتوانند الگوهای ریسک مالی را شناسایی کنند و به بهترین نحو با انواع ریسک مقابله کرده و تصمیم گیری نمایند.

 

بهینه‌ سازی هزینه‌ ها

یکی از شرط های بقای یک کسب و کار مدیریت بهینه هزینه ها است که فناوری اطلاعات با هوشمندسازی کسب و کارها می تواند نقش موثری در کاهش هزینه های اداری، کاهش هزینه های تولید و توزیع و… داشته باشد.

 

استفاده از فناوری بلاک‌ چین

فناوری بلاک‌ چین می تواند یک پتانسیل بزرگ برای نرم افزارهای حسابداری با هدف بهبود امنیت داده‌ها و اثبات شفافیت مالی ایجاد نماید و می تواند این فناوری در فرآیندهای انتقال و ذخیره داده‌های مالی استفاده شود و همچنین معاملات مالی بین طرفین را تسهیل کرده و مشکلات مرتبط با تأخیرها و واسطه‌ها را کاهش دهد.

 

تغییرات در نیازهای مشتریان و زیر ساخت ها

نیازهای مشتریان در تغییر

امروزه تغییرات در روش ‌های کسب و کار، انتظارات مشتریان و نیازهای مالی آنها را دستخوش تغییر کرده و امروز می خواهند به دلیل حجم بالای اطلاعات در کسب و کارشان سریع تر و دقیق بر مبنای اطلاعات صحیح تصمیم بگیرند.

 

تغییرات در فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات به سرعت در حال تغییر است و نرم افزارهای حسابداری باید بتوانند با روند تغییرات مطابق شوند و امکان تجزیه و تحلیل دقیق ‌تر داده‌های مالی و پیش ‌بینی روندهای مالی را داشته باشند.

 

مقررات مالی و حسابداری جدید

همگام با رشد فناوری اطلاعات و توسعه های جدید، مقررات مالی متناسب نیز باید تدوین گردد تا از بروز چالش های قانونی مثل چالش های امنیت اطلاعات که می تواند این فناوری ها برای کسب و کارها بوجود بیاورد، جلوگیری شود و مهم است که نرم افزارهای حسابداری بتوانند همزمان با این مقررات جدید توسعه پیدا کنند و نمی توان با ابزارهای قدیمی، از مزایای متعدد فناوری های روز بهرمند گردید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *