tax-543333

معافیت مالیاتی شامل چه مواردی می‌شود؟ مشوق های قانونی چیست؟

مالیات بخشی از درامدهای یک کشور می باشد که از براساس یک قانون مشخص از درامد اشخاص حقیقی و حقوقی برای توزیع عادلانه ثروت بین اقشار مختلف جامعه دریافت می گردد و در واقع می توان گفت یکی از مهمترین درامدهای دولت ها برای مدیریت هزینه های کشور و همچنین یک ابزار مدیریتی جهت نظم بخشی به بازار و هدایت ثروت به بخش سرمایه گذاری می باشد.

 

معافیت مالیاتی چیست؟

معافیت مالیاتی در واقع راهی است که دولت ها برای پرداخت نکردن مالیات توسط بخشی از افراد ایجاد کرده اند تا با این کار از افرادی که درامد کمی دارند یا فعالیت آنها کمک به اجتماع است بتوانند معاف از مالیات باشد که این معافیت یا بطور کامل است یا پرداخت به میزان کمتر از سایر کسب و کارها است.

 

چه کسانی شامل معافیت های مالیاتی می شود؟

همه افراد می توانند نسبت به فعالیت خود که در ادامه توضیح خواهیم داد از این معافیت بهره مند شوند:

اشخاص حقیقی

اشخاص حقوقی

مدیران کسب و کارها

مدیران مالی

 

انواع معافیت‌های مالیاتی

معافیت‌های مالیاتی در قانون مالیات های مستقیم شامل موارد 14 گانه می باشد که شامل موارد زیر می باشد:

معافیت هزینه های درمان

معافیت مالیات بر حقوق کارگران و کارمندان

معافیت مالیات جوایز علمی و پژوهشی

معافیت سپرده های بانکی

معافیت اختراع و اکتشاف

معافیت فعالیت های کشاورزی

معافیت جهیزیه و مهریه

معافیت حقوق افراد شاغل در مناطق کمتر توسعه یافته

معافیت بخش صادرات

معافیت صنایع دستی

معافیت فعالیت بخش های تعاونی

معافیت فعالیت های تولیدی، معدنی و گردشگری

معافیت سود حاصل از تامین مالی پروژه ها

معافیت فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی

معافیت عبور ترانزیت کالاها

معافیت‌ مالیات فعالیت‌های فرهنگی و هنری

 

در ادامه مشروحی از معافیت ها را بیان می نماییم…

 

مراکز دولتی

مطابق با ماده 2 قانون مالیات ‌های مستقیم وزارتخانه ‌ها و مؤسسات دولتی، دستگاه ‌های اجرایی، شهرداری ‌های مشمول پرداخت و… از پرداخت مالیات معاف می ‌شوند.

 

معافیت فعالیت های کشاورزی

معافیت های این بخش مطابق با ماده 81 قانون مالیات ‌های مستقیم درآمد حاصل از کلیه فعالیت ‌های دام‌ پروری، دامداری، کشاورزی، پرورش زنبورعسل، پرورش ماهی، پرورش طیور، صیادی، احیا مراتع و جنگل ‌ها و باغات از معافیت مالیاتی بهره مند می شوند.

 

معافیت مالیاتی حقوق

سالانه یک حد مشخص برای معافیت اعلام می گردد.

 

معافیت مالیاتی فعالیت ‌های آموزشی، خدماتی و ورزشی

مطابق قانون با ماده 134 قانون م.م بند 32 درآمد حاصل از مدارس غیرانتفاعی اعم از ابتدایی، راهنمایی، متوسطه، فنی حرفه ‌ای و باشگاه ‌های حرفه ‌ای آزاد که مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کشور را دارند و همچنین دانشگاه ‌ها و مهد های غیرانتفاعی در مناطق کمتر توسعه ‌یافته و روستاها، مؤسسات نگهداری از معلولین دارای مجوز و باشگاه ‌ها و مؤسسات ورزشی که مجوز از سازمان تربیت ‌بدنی را دارند، از معافیت مالیاتی بهره هستند.

 

معافیت مربوطه به صادرات

در قانون به این نحو گفته شده است:

ماده 141- صددرصد درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست‌درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد. (برای افزایش اطلاعات شما👈بیمه محصولات کشاورزی)

تبصره 1- درآمد حاصل از صادرات کالاهای مختلف که به ‌صورت عبوری (ترانزیت) به ‌ایران وارد می‌شوند و بدون تغییر در ماهیت یا با انجام کاری بر روی آن صادر می‌شوند مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد.

 

معافیت مالیاتی فعالیت ‌های فرهنگی

مطابق با بند 34 ماده‌ واحد قانون اصلاح  قانون ‌های مالیات مستقیم سال 1394 تمامی مؤسسات انتشاراتی، مطبوعاتی و قرآنی که دارای مجوزهای لازم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند از معافیت مالیاتی بهره مند می ‌شوند.

 

معافیت مالیاتی تعاونی

در قانون به این نحو آمده…

ماده 133- ‌صد درصد درآمد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی، شرکت‌های تعاونی روستایی، عشایری، کشاورزی، صیادان، کارگری، کارمندی، دانشجویان و دانش‌آموزان و اتحادیه‌های آن‌ها از مالیات‌معاف است.

تبصره – ‌دولت مکلف است معادل مالیات بردرآمد متعلق به آن قسمت از سود ابرازی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران را که با تصویب مجمع‌ عمومی برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های تعاونی روستایی اختصاص داده می‌شود، پس از وصول و واریز آن به حساب درآمد عمومی کشور، از محل‌ اعتبار ردیف خاصی که به همین منظور در قانون بودجه کل کشور پیش‌ بینی می‌شود در وجه سازمان مذکور مسترد نماید.

 

معافیت مالیاتی محصولات صنایع‌ دستی

مطابق با ماده 142 قانون م.م درآمد کارگاه ‌های فرش دستباف و صنایع ‌دستی از معافیت مالیاتی برخوردار می باشند.

 

معافیت مالیاتی فعالیت‌ های تولیدی، معدنی و گردشگری

مطابق با ماده 132 درآمد ابرازی ناشی از فعالیت های ‌تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که از تاریخ اجرای این ماده از طرف‌ وزارتخانه‌های ذی‌ربط برای آن‌ها پروانه بهره ‌برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می‌شود و همچنین درآمدهای خدماتی بیمارستان­‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری اشخاص یادشده که از تاریخ مذکور از طرف مراجع قانونی ذی ربط برای آن‌ها پروانه بهره­برداری یا مجوز صادر می‌شود، از تاریخ شروع بهره ‌برداری یا استخراج یا فعالیت به مدت پنج ‌سال و در مناطق کمترتوسعه‌ یافته به مدت ده‌ سال با نرخ صفر مشمول مالیات است.

 

معافیت مالیاتی مدارس خاص نگهداری معلولین ذهنی

مطابق با ماده 134 درآمد حاصل از تعلیم و تربیت مدارس غیر انتفاعی اعم از ابتدایی، راهنمایی، متوسطه، فنی و حرفه‌ای، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد دارای مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی‌غیر انتفاعی و مهدهای کودک در مناطق کمتر توسعه یافته و روستاها و درآمد موسسات نگهداری معلولین ذهنی و حرکتی بابت نگهداری اشخاص مذکور که حسب مورد دارای پروانه فعالیت از مراجع ذیربط‌ هستند همچنین درآمد باشگاه ها و موسسات ورزشی دارای مجوز از سازمان تربیت بدنی حاصل از فعالیت ‌های منحصرا ورزشی از پرداخت مالیات معاف‌ است. آیین ‌نامه اجرایی این ماده به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

 

معافیت‌های مالیاتی بیمه عمر در قانون

مطابق با ماده 136 وجوه پرداختی بابت بیمه عمر از طرف مؤسسات بیمه که به ‌موجب قراردادهای منعقده بیمه عاید ذی‌نفع می ‌شود از معافیت مالیاتی برخوردارند.

 

معافیت مالیاتی درمانی افراد و خانواده‌ها

ماده 137 – هزینه‌های درمانی پرداختی هر مؤدی بابت معالجه خود و یا همسر، اولاد، پدر، مادر، برادر و خواهر تحت تکفل در یک سال مالیاتی به‌شرط این‌که اگر دریافت‌کننده مؤسسه درمانی یا پزشک مقیم ایران باشد دریافت وجه را گواهی نماید و چنانچه به تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به علت فقدان امکانات لازم معالجه در خارج از ایران صورت گرفته است.

پرداخت هزینه مزبور به گواهی مقامات رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل معالجه یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد، همچنین حق بیمه پرداختی هر شخص حقیقی به مؤسسات بیمه ایرانی بابت بیمه عمر و بیمه‌های درمانی از درآمد مشمول مالیات مؤدی کسر می‌گردد. در مورد معلولان و بیماران خاص و صعب‌العلاج عــلاوه بر هزینه‌های مذکور هزینه مراقبت و توان‌بخشی آنان نیز قابل کسر از درآمد مشمول مالیات معلول یا بیمار یا شخصی که تکفل او را عهده‌دار است می‌باشد.

ماده ۱۳۷ قانون مالیات های مستقیم مربوط به معافیت های پزشکی است که البته موارد زیر باید در آن در نظر گرفته شود:

– هزینه ها باید به تایید بیمارستان تحت نظر وزارت بهداشت برسند.

– حق بیمه پرداخت شده به موسسه های بیمه جزو هزینه های قابل قبول است.

– بیمه های عمر و زندگی شامل مالیات بر ارزش افزوده هستند.

– در بیماری های صعب العلاج به جز پوشش هزینه های درمانی هزینه های توان بخشی نیز از ماخذ مالیاتی کسر می‌شوند.

 

قانون معافیت‌های مالیاتی اماکن زیارتی و مذهبی

موقوفات، نذورات، پذیره، کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی آستان قدس رضوی، آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع)، آستانه حضرت معصومه، آستان حضرت احمد ابن موسی (شاه‌چراغ)، آستان مقدس حضرت امام خمینی (ره)، مساجد، حسینیه‌ها، تکایا و سایر بقاع متبرکه از معافیت مالیاتی برخوردارند. تشخیص سایر بقاع متبرکه به عهده سازمان اوقاف و امور خیریه است.

 

سود

ماده 145- سود دریافتی به هر عنوان در موارد زیر از معافیت مالیاتی برخوردار است:

– سود متعلق به سپرده‌های مربوط به کسور بازنشستگی و پس‌انداز کارمندان و کارگران نزد بانک‌های ایرانی در حدود مقررات استخدامی مربوطه.

– سود یا جوایز متعلق به حساب‌های پس انداز و سپرده‌های مختلف نزد بانک‌های ایرانی یا موسسات اعتباری غیر بانکی مجاز. این معافیت شامل سپرده‌هایی که بانک‌ها یا موسسات اعتباری غیر بانکی مجاز نزد هم می ‌گذارند نخواهد بود.

– جوایز متعلق به اوراق قرضه دولتی و اسناد خزانه.

– سود پرداختی بانک‌های ایرانی به بانک‌های خارج از ایران بابت اضافه برداشت و سپرده ثابت به شرط معامله متقابل.

– سود و جوایز متعلق به اوراق مشارکت.

تبصره- در مواردی که در قانون مالیات‌های مستقیم به بانک‌ها اشاره می‌شود امتیازات، تسهیلات، ترجیحات و تکالیف ذکر شده شامل موسسات اعتباری غیر بانکی که به موجب قانون یا با مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده‌اند یا می‌شوند نیز خواهد شد.

 

معافیت سود حاصل از تامین مالی پروژه ها

اشخاصی که آورده نقدی برای تأمین مالی پروژه طرح و سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی را در قالب عقود مشارکتی فراهم نمایند، معادل حداقل سود مورد انتظار عقود مشارکتی مصوب شورای پول و اعتبار از پرداخت مالیات بر درآمد معاف می‌شوند و برای پرداخت کننده سود، معادل سود پرداختی مذکور به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی تلقی می‌شود.

استفاده کننده از معافیت این موضوع تا دو سال نمی ‌تواند آورده نقدی را از بنگاه تولیدی خارج کند. در صورت کاهش آورده نقدی، به میزان ارزش روز معافیت استفاده شده، مالیات سال خروج آورده نقدی، اضافه می‌شود.

 

معافیت فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد تجاری و صنعتی

طبق قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی جمهوری اسلامی ایران اشخاص حقیقی و حقوقی که در منطقه به انواع فعالیت‌های اقتصادی اشتغال دارند، نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از تاریخ بهره برداری مندرج در مجوز به مدت پانزده سال از پرداخت مالیات بردرآمد و دارایی موضوع قانون مالیات های مستقیم معاف خواهند بود و پس از انقضای پانزده سال تابع مقررات مالیاتی خواهند بود، که با پیشنهاد هیات وزیران به تصویب مجلس شورای اسلامی خواهد رسید.

 

معافیت عبور ترانزیت کالاها

حمل و نقل ترانزیت خارجی طبق ماده 1 قانون حمل و نقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران و درچارچوب قانون مذکور با در نظر گرفتن شرایط ذیل معاف از مالیات و عوارض می گردد.

الف- درآمدهای ارزی تحصیلی دارای منشا خارجی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی و از طریق سیستم بانکی از خارج از کشور به حساب شرکت حمل و نقل صاحب درآمد واریز گردد و برای آن قرارداد یا صورتحساب صادر شده باشد.

ب- پروانه ترانزیت خارجی در چارچوب قانون حمل و نقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران برای آن صادر و عملیات ترانزیت انجام و تسویه صورت پذیرفته باشد.

ماده 2- درآمد ارزی حاصل از حمل کالاهای صادراتی در صورتی که مسئولیت حمل کالاها از مبدا جمهوری اسلامی ایران تا مقصد خارجی از کشور به عهده شرکت حمل و نقل بین المللی ایرانی واگذار شده باشد از مالیات و عوارض معاف می باشد.

ماده 3- درآمد حاصل از حمل و نقل داخلی و حمل و نقل کالاهای وارداتی مشمول معافیت مالیات و عوارض فوق نمی گردد.

 

مشوق های مالیاتی چیست؟

در قوانین کسب و کار مشوق های مالیاتی در واقع یک جایزه خوش حسابی برای پرداخت مالیاتی است که قانون گذار برای مودیان مالیاتی در نظر می گیرد تا این افراد ترغیب به پرداخت مالیات بصورت منظم و واقعی گردند.

 

شرایط استفاده از مشوق های مالیاتی

مطابق با قانون مالیات های مستقیم، شرایط بهره مندی از مزایای مالیاتی شامل:

شرط اول این مورد است که شخص حقیقی و حقوقی در زمان تسلیم اظهارنامه حداقل سه سال مشمول مالیات بوده باشد.

شرط دوم برای شرایط اعمال مشوق های مالیاتی ماده 189 قانون مالیات های مستقیم این است که شخص حقیقی و حقوقی حداقل سه سال از زمان پذیرش مدارک ارائه شده به سازمان امور مالیاتی مشمول مالیات باشد را در مهلت مقرر و بدون درخواست به کمیسیون حل اختلاف مالیاتی پرداخت می کند.

شرط سوم استفاده از مزایای مالیاتی براساس ماده 190 قانون مالیات های مستقیم این است که مؤدی حقیقی یا حقوقی، به دلیل پرداخت مالیات بر درآمد یا هر نوع مالیات در هر سال مالی، قبل از سر رسید مهلت مقررپرداخت در این قانون، پرداخت کند و در نتیجه از پاداش تشویقی پرداخت زودتر از موعد مالیات، بهره مند شود.

شرط چهارم برای شرایط صلاحیت برای اعمال معافیت های مالیاتی این است، طبق بند 190 قانون مالیات های مستقیم، مؤدی حقیقی یا حقوقی بخشی از جریمه مالیاتی خود را در موعد مقرر پرداخت کند، در این صورت نیمی از جریمه به عنوان تشویق در نظر گرفته می شود و از پرداخت آن معاف خواهد شد.

لازم به ذکر است که حق بیمه ای که به عنوان مشوق مالیاتی داده می شود مشمول مالیات نخواهد بود و از مالیات مودی کسر خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه پرداخت مالیات کمتر، به مقاله زیر مراجعه کنید.

 

تسهیلات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

یک نمونه خوب برای مشوق همین مورد است که به مدت ۵ سال پس از استقرار سامانه مودیان صاحبان مشاغلی که فروش های خود را به وسیله پایانه فروشگاهی انجام میدهند و همچنین خرید کالاها و خدمات خود را از اشخاص عضو سامانه مودیان انجام می دهند، معادل ۲۰ ٪ ( بیست درصد ) مالیات بر ارزش افزوده پرداختی به سازمان مالیاتی یا ۱ ٪ ( یک درصد ) فروش وی  در هر دوره مالیاتی ( هر کدام از دو مورد مذکور که رقم کمتری داشته باشد و حداکثر تا ۶ میلیون تومان ) به عنوان پاداش همکاری از مالیات بر ارزش افزوده دوره یا دوره های بعدی ( فصل یا فصل های بعدی ) وی کسر کند.

در صورتی که مودی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نباشد، پاداش مذکور از مالیات بر درآمد همان سال تا حداکثر ۵۰ ٪ ( پنجاه درصد )  مالیات آن ها خواهد بود.

برچسب‌ها: بدون برچسب

2 پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *