risk-off

مدیریت ریسک

مدیریت ریسک، یکی از مهمترین عوامل موفقیت و تضمین کننده امنیت و پایداری کسب و کارها می باشد به این دلیل که در دنیای امروز که فرصت های بازار، محصولات رقیب، قیمت ها و قوانین به سرعت در حال تغییر است باید بتوان با درک عمیق از شرایط به بهترین نحو مدیریت ریسک را در جهت رشد اقتصادی بیشتر انجام داد و قبل از هرگونه اتخاذ تصمیم‌ برای سرمایه‌گذاری و استفاده از منابع یا تعیین استراتژی‌های بازاریابی، باید عواملی که موجب ریسک می گردد را شناسایی نمود چون اولین قدم در مدیریت ریسک، شناسایی و تجزیه و تحلیل ریسک‌های محتمل بوده و برای این امر باید ابتدا فهرستی از تمام عوامل داخلی و خارجی که ممکن است باعث بروز ریسک‌ها شود، تهیه نمایید. سپس احتمال وقوع ریسک‌ها و تأثیر آن‌ها بر روی کسب و کار تخمین زده و با تجزیه تحلیل این اطلاعات، ریسک‌های مهم را اولویت‌ بندی می نماییم.

 

مدیریت ریسک چیست؟

مدیریت ریسک در واقع یک روش پیشگیرانه بوده که در آن با شناسایی، ارزیابی و تحلیل موضوعات راه حل مناسب برای حذف یا کنترل عواملی که ایجاد خطر می کنند صورت می پذیرد تا با این اقدامات از وقوع مشکلات جلوگیری گردد نه اینکه اتفاقات ناگوار به وقوع بپیوندند و کسب و کارها صرفا یک واکنش دهنده باشند.

مدیریت ریسک می تواند تا حد زیادی ریسک های پر خطر را به شکل برنامه ریزی شده کاهش داده و تا حد زیادی با ارزیابی هایی که صورت می پذیرد ریسک موضوعات مختلف را رد یا پذیرد نمود.

 

مراحل مدیریت ریسک

مدیریت ریسک یک فرایند برنامه ریزی شده برای حل مسائل مختلف در کسب و کار است و برای این مدیریت، مراحلی باید طی گردد:

شناسایی ریسک

در مرحله اول باید تمام ریسک های احتمالی که ممکن است در کسب و کارتان متحمل شوید را به خوبی شناسایی نمایید که این کار معمولا با تحلیل SWOT و برگزاری جلسات طوفان فکری صورت می پذیرد و بهترین اقدام پیشگیری از به وقوع پیوستن اتفاقات ناگوار است که می توان تمامی معادلات کسب و کار شما را بر هم بزند.

ارزیابی ریسک

در این مرحله از مدیریت ریسک باید تمامی ریسک هایی که شناسایی شده اند بررسی شده تا پی ببریم هر یک از موضوعات چه تاثیری بر کسب و کار داشته و کدام یک محتمل تر هستند که به وقوع بپیوندند و در نهایت چه خطراتی دارند.

اولویت بندی ریسک ها

در این مرحله باید همه ریسک ها براساس درجه خطری که دارند اولویت بندی شده تا بتوان منابع بیشتری را برای آنها اختصاص داد تا اثرات منفی آنها حذف یا کاهش یابد و به عنوان مثال می توان براساس محتمل بودن و تاثیر ریسک ها آنها را به چهار دسته ریسک بالا، متوسط، پایین و قابل قبول تقسیم بندی نمود و سپس با اقداماتی مثل سیستم سازی و فرایند محوری، ریسک آنها را مدیریت نمود.

 

مدیریت ریسک

بهترین پاسخ به ریسک ها پیشگیری از وقوع آنها است اما در این مرحله باید برای ریسک هایی که تاکنون شناسایی شده و اولویت بندی کرده ایم اقدام مناسب نسبت به آن را انجام دهیم که می تواند یک از موارد زیر باشد:

– کاهش ریسک: با این روش می توان عواملی که موجب ایجاد ریسک می شوند را کاهش داد.

– انتقال ریسک: در این روش مسئولیت یا هزینه ریسک را به فرد یا سازمان دیگر مثل بیمه منتقل می نماییم.

– پذیرش ریسک: با این روش مدیران کسب و کار از خطرات احتمالی ریسک ها اطلاع پیدا کرده و در صورت بروز اتفاق آن را مدیریت بحران می نماید و یا خطرات ریسک به اندازه ای است که می تواند قابل هضم بوده و به همین خاطر آن را پذیرفته و اقدامی برای کاهش یا انتقال ریسک انجام نمی دهند.

– پرهیز از ریسک: در این روش عوامل خطر ساز را حذف یا متوقف کرده تا آثار مخربی نداشته باشد.

– پایش ریسک: در این مرحله روش هایی که برای مدیریت هر ریسک مثل پذیرش یا کاهش ریسک انتخاب شده است، بررسی و در صورت لزوم بهبود یا تغییر داده می شود.

 

نقش حسابداری در مدیریت ریسک

استفاده از حسابدار و نرم افزار حسابداری می تواند خطرات مالی مثل مدیریت سرمایه برای موجودی کالا و ذخیره و تحلیل اطلاعات مالی و همچنین ریسک خطای انسانی را به خوبی کاهش دهد.

 

جمع بندی

مدیریت یکی از مهمترین موضوعات در کسب و کار ها بوده که می تواند نقش مهمی در موفقیت یا شکست یک کسب و کار داشته باشد از همین رو باید به بهترین نحو عواملی که برای ریسک ایجاد می کنند شناسایی، ارزیابی و اولویت بندی شود و سپس با روش های کاهش ریسک، انتقال ریسک، پذیرش و پرهیز آنها را مدیریت کرده و در نهایت نتایج هر یک از این روش ها ارزیابی نمود.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *