مودیان مالیاتی

سامانه مالیاتی مودیان چیست و چه کسانی باید ثبت نام کنند؟

کشورهای توسعه یافته جهان، بخشی از هزینه های عمومی خود را از درامدهای مالیاتی تامین می نمایند اما این هدف همیشه براحتی محقق شدن نمی شود و همیشه افرادی با فرار مالیاتی خود از محقق شدن حداکثری درامد مالیاتی دولتها جلوگیری می نمایند. از همین رو امروزه در ایران تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی با ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی در جهت اجرای دقیق قانون و عدالت اجتماعی گام مهمی را بر خواهند داشت.

این سامانه طبق فراخوان های متفاوت از صنوف مختلف دعوت به ثبت نام می نماید و با قوانین که برای این سامانه تدوین شده مشوق و مجازات هایی برای کسب و کارها در نظر گرفته است.

 

سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

طبق قوانین کسب و کار این سامانه به این نحو تعریف شده است:

سامانه ای است، تحت مدیریت سازمان که در آن، به هر مودی، کارپوشه ویژه ای اختصاص یافته و تبادل اطلاعات میان مودیان و سازمان، منحصرا از طریق آن کارپوشه انجام می شود. مودیان می توانند با استفاده از هرگونه سخت افزار یا نرم افزار، اعم از رایانه شخصی، پایانه فروشگاهی، سامانه های ابری یا هر وسیله دیگری که حافظه مالیاتی به آن متصل شده باشد، به سامانه مودیان متصل شوند. مرجع نهائی ثبت، صدور و استعلام صورتحساب الکترونیکی، سامانه مودیان می باشد.

آدرس سامانه مودیان مالیاتی به نشانی tp.tax.gov.ir که می توانید برای ثبت نام از طریق این سامانه استفاده نمایید.

 

اهداف اجرای قانون سامانه مودیان مالیاتی چیست؟

هدف اصلی ایجاد سامانه مودیان برای یکپارچه سازی و منظم کردن فرایندهای مالیاتی بوده و این در حالی است که تا قبل از این عدم یکپارچگی سیستم مالیاتی موجب عدم شفافیت و ایجاد مشکل بین مودیان و سازمان مالیاتی کرده بود که با راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی اهداف زیر محقق گردید:

 • هوشمند کردن نظام مالیاتی
 • شفاف سازی با رصد تمامی کالاها و خدمات از زمان تولید یا واردات تا مصرف نهایی
 • رصد و کنترل کردن قاچاق کالا، احتکار و تورم
 • صدور صورت حساب الکترونیکی
 • ثبت درگاه های پرداخت مثل پوز
 • کاهش فرار مالیاتی
 • افزایش درامد مالیلتی
 • بهینه سازی فرایندهای مالیاتی و کاهش هزینه عملیاتی
 • افزایش رضایت مودیان مالیاتی
 • بهبود روشهای تشخیص
 • تبادل اطلاعات بین سازمان امور مالیاتی و مودیان
 • سهولت در پرداخت مالیات
 • دریافت گزارش‌ های متنوع از اطلاعات جمع‌آوری شده و پردازش آن‌ها به صورت یکپارچه

 

تکالیف اشخاص مشمول

سازمان مالیاتی تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در بالا ذکر شد را مکلف به ثبت در سامانه مودیان نموده است. البته واحدهای صنفی و خرده فروشان که مستقیماَ با مشتری ارتباط دارند علاوه برعضویت در سامانه مودیان باید از پایانه فروشگاهی استفاده نمایند و این در حالی است که سایر کسب و کارهایی که مستقیما با مشتریان سر و کار ندارند، نیاز به ثبت در سامانه پایانه فروشگاهی ندارند.

همچنین مودیان کسب و کارهایی که ملزم به استفاده از سامانه پایانه فروشگاهی هستند اگر به دلایل جسمی، منطقه جغرافیایی، زیر ساختها، امکانات نرم افزاری و سخت افزاری دچار مشکل باشند، هر ساله کارگروهی متشکل از نمایندگان سازمان امور مالیاتی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اتاق اصناف ایران در هر استان تشکیل شده و درخواست های عدم توانایی این مودیان را جمع آوری نماید و توسط شرکت های معتمد آموزش، نصب و راه اندازی پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان برای این دسته از افراد اقدام کنند.

اما در صورتی که تخلف مالی در این کسب و کارها رخ بدهد این مسئولیت به عهده شرکت های معتمد خواهد بود و البته انکار میزان درامد و فروش توسط مودی بر عهده این شرکتها نخواهد بود.

 

ویژگیهای سامانه مودیان

– امکان پاسخگویی و استعلام های الکترونیکی در خصوص مودیان

– فراخوان و تبادل اطلاعات از مرکز ملی تبادلات اطلاعات

– اختصاص کارپوشه یا پنل کاربری به هر یک از مودیان

– مجهز بودن به نرم افزار وسخت افزار که دارای حافظه مالیاتی باشد

– اصل بر صحت اطلاعات ثبت شده مودیان می باشد

– مرجع نهایی ثبت و صدور و استعلام صورتحسابهای الکترونیکی

–  سازمان امور مالیاتی کشور مدیریت این سامانه را بر عهده دارد

 

محدودیت در صدور صورتحساب الکترونیکی

ماده ۶ : جمع صورتحساب های الکترونیکی صادره توسط هر مؤدی در هر دوره مالیاتی نمی تواند بیشتر از سه برابر فروش اظهار شده وی در دوره مشابه سال قبل، که مالیات آن به سازمان پرداخت شده یا ترتیب پرداخت آن داده شده است، باشد. جمع صورتحساب های الکترونیکی صادرشده در هر دوره مالیاتی برای واحدهای جدید التأسیس یا واحدهای فاقد سابقه مالیاتی نمی تواند بیش از سه برابر معافیت سالانه موضوع ماده 101 قانون مالیات های مستقیم باشد. صدور صورتحساب الکترونیکی بیش از حد مجاز مقرر در این ماده برای کلیه مؤدیان منوط به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده متعلقه یا تعیین ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی یا ارائه تضامین کافی خواهد بود، در غیر این صورت به صورتحساب الکترونیکی صادرشده اعتبار مالیاتی تعلق نمی گیرد. آیین ­نامه اجرائی این ماده ظرف مدت شش ماه از لازم الاجراء شدن این قانون توسط سازمان تهیه می شود و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می­رسد. آیین نامه مذکور باید به گونه ای تنظیم شود که راه اندازی کسب و کارهای جدید و فعالیت بنگاههای اقتصادی با مشکل مواجه نشده و در عین حال، مانع شکل گیری مؤدیان صوری در نظام مالیاتی کشور شود.

 

چه کسانی باید در سامانه مودیان مالیاتی باید ثبت نام کنند؟

مطابق با بند ج ماده 1 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، کلیه صاحبان مشاغل (صنفی و غیرصنفی) و اشخاص حقوقی موضوع فصلهای چهارم و پنجم باب سوم قانون مالیات های مستقیم مصوب 1366.12.3با اصلاحات و الحاقات بعدی آن، مشمول این قانون هستند.

به عبارت دیگر…

اشخاص حقیقی و حقوقی صاحبان کسب و کار

عرضه کنندگان خدمات و کالا که معاف از مالیات و عوارض هستند

فعالان اقتصادی مناطق ویژه اقتصادی که حجم معاملات سالانه آنها از مبلغ پیشنهادی هیات وزیران بیشتر باشد.

مثل:

شرکت‌های تجاری، شرکت‌های سهامی خاص و سهامی عام، شرکت‌های مسئولیت محدود و سایر شرکت‌های حقوقی

اشخاص حقیقی که به عنوان مجری فعالیت‌های تجاری عمل می ‌کنند

موسسات خیریه، بنیادها و سایر موسسات غیرانتفاعی

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *