law-business-all-for-iran

قوانین اصلی و پر کاربرد کسب و کارها در ایران چیست؟

مقدمه

در ایران هم مانند هر کشور دیگری قوانین کسب و کار وجود دارد که برخی از این قوانین اصلی و مهم می باشد. اکنون در این مقاله ما به نحوه گرفتن انواع مجوز ، قانون کار، قانون تامین اجتماعی، قانون مالیات، قانون تجارت بطور کامل می پردازیم که با آگاهی از آنها براحتی و بدون داشتن نگرانی از عواقبی که می تواند ناشی از عدم آگاهی از قانون باشد، کسب و کار خود را پیش ببرید.

 

نحوه دریافت مجوز برای کسب و کار

دریافت مجوز یکی از اولین مواردی است که یک مدیر کسب و کار باید برای آن اقدام کند و امروزه فرایند دریافت مجوز بصورت الکترونیکی از طریق وبسایت mojavez.ir که با همکاری وزارت اقتصاد و وزارت ارتباطات پیاده سازی شده، صورت می پذیرد.

تمامی مراحل دریافت مجوز در این سامانه بصورت غیر حضوری می باشد و تمامی شرایط لازم برای هر مجوز از همین طریق اعلام شده است و تنها کافیست افراد متقاضی از این طریق درخواست خود را ثبت نمایند.

مراحل ثبت درخواست مجوز:

– ابتدا از قسمت جستجو مجوز مورد نظر خود را ثبت نمایید

– از لیست نمایش داده شده مجوز خود را انتخاب می کنید

– بر روی ثبت درخواست بزنید و مراحل احراز هویت را انجام دهید

– مشاهده راهنمای دریافت مجوز

– احراز توسط مامور پست

– مجوز صادر و در کارپوشه قرار می گیرد

– مجوز صادره دارای qr کد می باشد که تمامی اطلاعات کسب و کار در آن وجود دارد

 

شما می توانید برای آگاهی از قوانین و مدارک مورد نیاز راه اندازی فروشگاه زنجیره ای به مقاله آن مراجعه کنید…

 

قانون کار

قوانین حقوق کار جزو حقوق عمومی بوده که به روابط بین کارگر و کارفرما چارچوب می دهد و ناظر بر روابط فضای کاری است تا روابط کارگری و کارفرمایی متعادل تر باشد و می توان این قوانین را در سه دسته قوانین کارگری، قوانین تکالیف کارفرمایی، قوانین روابط کاری بخش بندی نمود.

 

تعاریف

کارگر فردی است که کار مشخص را که کارفرما به او محول می نماید را انجام می دهد و به ازای آن حقوق دریافت می نماید.

کارفرما فردی است که صاحب کسب و کار و سرمایه می باشد.

کارگاه به محلی اطلاق می شود که کارگر به درخواست کارفرما در آن جا به فعالیت می پردازد.

روابط کاری شامل موقعیت های مختلفی است که کارگر و کارفرما در آن قرار می گیرند و قانون برای آن راه حل ارائه می دهد مثل فوت اعضای درجه یک کارگر یا زایمان

 

چرا باید با حقوق کار آشنا شویم؟

قانون کار در خصوص تعهدات و انتظاراتی که هر یک از طرفین روابط کار داشته باشند توضیح می دهد به نحوی که کارفرمایان با قوانین تعیین میزان حقوق و بیمه، میزان ساعات کاری و مرخصی ها و همچنین مجازات های عدم رعایت هر یک از قوانین و حقوق کارمندان مثل جزای نقدی و حبس آشنا می شوند و کارگران نیز با مقررات و حمایت های قانونی و حق خود در شرایط مختلف آشنا می شوند

 

منشا و منابع قانون کار چیست؟

– قوانین اساسی و عمومی

– آیین‌نامه‌ها و دستورالعملها

– عرف

– رویه های اجرایی حقوقی

– پیمان های کاری

 

اهداف قانون کار چیست؟

ایجاد رابطه کارفرمایی سبب به وجود آمدن منافع مالی برای طرفین می گردد از همین رو اگر این رابطه بدون چارچوب و تضمین های اجرایی باشد می تواند موجب هرج و مرج در فضای کسب و کارها شود لذا جهت اجرای عدالت و برقراری امنیت کاری وجود چنین قوانینی الزامی می باشد.

 

قرارداد کار چیست؟

مطابق با ماده ۷ قانون کار: قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق ‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر‌موقت برای کارفرما انجام می‌دهد.

در واقع این قرارداد بطور دقیق به توقعات مالی کارمندان و خواسته های کارفرما اشاره دارد تا در طی ایام همکاری، طرفین با وظایف خود آشنا باشند و نکته مهم این است که طرفین نمی توانند برخلاف قانون توافق کنند و با توجه به معوض بودن آن کارگر در مقابل کاری انجام می دهد می تواند مطالبه مالی داشته باشد.

 

قانون تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی با اینکه زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی محسوب می شود اما یک سازمان مستقل می شود و می خواهد نیروهای کار و احاد جامعه را تحت حمایت قرار داد تا افراد جامعه در کهنسالی و کار افتادگی از چتر حمایت مالی برخوردار باشند و می توان گفت تاکنون بیش از 40 میلیون نفر را این سازمان تحت پوشش خود قرارداده است که سبب امنیت روحی و سلامت جسمی نیروی کار گردیده است.

 

اصطلاحات بیمه تامین اجتماعی

برای اینکه بتوانید درک درستی از قوانین بیمه تامین اجتماعی داشته باشید باید با اصطلاحات و تعاریف این قانون اطلاع داشته باشید که در ادامه ما به مهمترین موارد این قانون می پردازیم:

کارگاه: محل کار افراد است که فرد بیمه‌شده بر اساس دستور کارفرمای خود در آن‌جا فعالیت می‌کند؛

کارفرما: شخص حقیقی یا حقوقی که افراد با دستور و درخواست مستقیم او، فعالیت‌های محول‌شده را انجام می‌دهند؛

بیمه ‌شده: فردی که به‌صورت مستقیم تحت پوشش قوانین تامین اجتماعی است و با پرداخت مبلغی با نام حق بیمه، از این مزایای اعطایی استفاده می‌کند؛

خانواده بیمه شده: فرد یا افرادی که به تبع فرد اصلی بیمه‌شده، از مزایای سازمان تامین اجتماعی بهره می‌برند؛

حق بیمه: مبلغی که فرد بیمه‌شده به‌صورت ماهانه از مبلغ حقوق خود به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌کند و با پرداخت این مبلغ، امکان استفاده از مزایای سازمان تامین اجتماعی برای او فراهم می‌شود؛

غرامت دستمزد: به مبالغی گفته می‌شود که در دوران بارداری، بیماری و عدم توانایی، در عوض دستمزد و یا حقوق، از سوی سازمان به افراد بیمه‌شده پرداخت می‌شود؛

مستمری: مبلغی که در زمان فوت فرد بیمه ‌شده، برای تامین مخارج زندگی به خانواده او پرداخت می ‌شود.

 

وظایف سازمان تامین اجتماعی

مطابق با قانون این سازمان وظایف زیر را ایفا می نماید:

در زمان وقوع حوادث یا ابتلا به بیماری های گوناگون این سازمان نقش حمایتی خود را ایفا می نماید.

به افراد بازنشسته تحت پوشش این سازمان، پرداخت مستمری بازنشستگی انجام می دهد.

به افراد بیمه ‌شده در این سازمان، پرداخت مستمری از کارافتادگی انجام می دهد.

به افراد در صورت اخراج غیر ارادی از محل کار پرداخت مقرری بیکاری انجام می دهد.

به افراد بیمه‌شده، پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری انجام می دهد.

به افراد بیمه‌شده، پرداخت غرامت دستمزد ایام بارداری انجام می دهد.

به افراد بیمه‌شده یا خانواده آن‌ها، پرداخت کمک‌هزینه وسایل پزشکی انجام می دهد.

به بازماندگان فرد بیمه‌شده، پرداخت مستمری به بازماندگان فرد بیمه‌شده انجام می دهد.

پرداخت کمک‌هزینه ازدواج انجام می دهد.

به بازنشسته‌ها و مستمری ‌بگیران سازمان تامین اجتماعی، پرداخت مبالغ حمایتی هم ‌چون عیدی انجام می دهد.

 

خدمات سازمان تامین اجتماعی

مطابق با قوانین تامین اجتماعی، این سازمان خدمات زیر را ارائه می دهد:

بارداری

غرامت دستمزد

از کارافتادگی

حوادث و بیماری‌ها

غرامت دستمزد

مرگ

مقرری بیمه بیکاری

بازنشستگی

 

 

مزایای قانون تامین اجتماعی

داشتن بیمه تامین اجتماعی می تواند شما را زیر چتر حمایتی خود ببرد که مزایای زیر را دارد:

– دفترچه درمانی

در حال حاضر با الکترونیکی شدن نظام سلام دیگر چیزی به نام دفترچه زیاد جایگاهی ندارد اما این بیمه درمانی بصورت الکترونیکی با ارائه شماره فرد بیمار ارائه خدمات بصورت مستقیم و غیر مستقیم می دهد به نحوی که افراد تحت پوشش می توانند مستقیما به مراکز درمانی تامین اجتماعی مراجعه کنند یا بصورت غیر مستقیم از مراکزی که طرف قرارداد تامین اجتماعی هستند خدمات دریافت کنند.

تفاوت این دو خدمت این است که اگر از مراکز مستقیم تامین اجتماعی خدمات دریافت شود کاملا رایگان می باشد.

 

– دریافت حقوق مستمری بازنشستگی

این بیمه به مشمولان خود بعد از ایام کار، حقوق بازنشستگی پرداخت می نماید و در صورت فوت، به خانواده بیمه شده این حقوق پرداخت می گردد.

 

– پرداخت کمک هزینه وسایل پزشکی

در اغلب موارد افراد بیمه شده به وسایلی پزشکی مثل لنز، پروتز، عینک و… نیاز پیدا می کنند که این بیمه بخشی از این هزینه ها را جبران می نماید.

 

– پرداخت حقوق ایام بیکاری

اگر فرد بیمه شده از کار اخراج شود می تواند از بیمه ایام بیکاری استفاده نماید.

 

و همچنین…

پرداخت حق بیمه از کارافتادگی

کمک ‌های هزینه های بلاعوض ازدواج

 

نحوه پرداخت سهم حق بیمه تامین اجتماعی کارفرما و کارمندان

مطابق قانون 30 درصد از حقوق کارمندان به عنوان حق بیمه در نظر گرفته شده است که 23 درصد آن باید توسط کارفرما و 7 درصد آن توسط کارمندان باید پرداخت گردد و سازمان تامین اجتماعی در مقابل دریافت این 30 درصد حمایت های خود را انجام می دهد.

 

انواع بیمه در قوانین تامین اجتماعی

در قانون انواع بیمه تامین اجتماعی تعریف شده است که به شرح زیر است:

بیمه اجباری: این بیمه در خصوص روابط کاری بین کارگران و کارفرمایان می باشد و میزان آن هرساله توسط وزارت کار تعیین می گردد و شامل حوادث، از کار افتادگی، بیکاری، خدمات درمانی و از کارافتادگی می شود.

بیمه خویش فرمایی: افرادی که کارفرما ندارند و به همین دلیل تحت بیمه اجباری قرار نمی گیرند می توانند با پرداخت حق بیمه کامل توسط خودشان از این نوع بیمه استفاده نمایند.

بیمه بیکاری: افرادی که دارای بیمه تامین اجتماعی هستند و حداقل شش ماه حق بیمه دارند و بدون اراده خوشان از کار خود بیکار شده باشند می توانند مستحق دریافت این نوع بیمه باشند و البته باید کارمند حداقل ظرف 30 روز از تاریخ بیکار شدن این موضوع را به واحد کار اطلاع و در سامانه ثبت نمایند.

 

قوانین مالیاتی

تاریخچه قوانین مالیاتی

مطابق آنچه که در تاریخ آمده است حدود 2800 تا 3000 سال قبل از میلاد در مصر باستان اولین مالیات ها دریافت شده است و در ایران هم تاریخچه مالیات به 500 سال قبل از میلاد در دوران داریوش اول بر می گردد و براساس منطقه بندی دریافت می شد.

 

الگوهای پرداخت مالیات در کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته

امروزه در کشورهای توسعه یافته مالیات ها مبتنی بر میزان درامد می باشد اما در کشورهای در حال توسعه مالیات بر میزان مصرف متمرکز می باشد.

 

مالیات چیست؟

مالیات هزینه ای است که احاد جامعه برای استفاده از امکانات و ظرفیت های کشورها پرداخت می نمایند و در مقابل دولت ها نیز زیرساخت ها و هزینه های اجرای کشور را تامین می نمایند.

 

قانون مالیاتی چه هدفی را دنبال می نماید؟

بطور کلی همانطور که گفته شد دولت با دریافت مالیات هزنیه های اجرایی اجتماع را پرداخت و منافع عمومی آنها را حفظ می کنند اما بطور کلی می توان این اهداف را عنوان نمود:

– بهبود شرایط اقتصادی کشور

مهمترین عامل برای رشد اقتصادی داشتن سرمایه است که دولت ها برای تامین و رفع کمبود این منابع از ابزار مالیات استفاده می نمایند.

 

– ایجاد اشتغال

با افزایش سطح سرمایه گذاری تعداد کسب و کارها جدید بیشتر و کسب و کارهای فعلی نیز قوی تر می شوند و همین امر سبب افزایش میزان اشتغال نیز میگردد.

 

– ثبات بخشی به قیمت ها

مالیات یک ابزار کنترل تورم در بازار است که می تواند به نسبت شرایط میزان آن تغییر یابد و حتی با تغییر میزان مالیات می توان بر میزان مصرف کالا توسط جامعه اثری هدفند گذاشت.

 

– متعادل سازی درامد و هزینه

یکی از اهداف اجرای قانون مالیات تعادل بین درامد و هزینه است به این نحو که هرچه درامد بیشتر باشد، مالیات بیشتر اخذ خواهد شد و هرچه درامد کمتر باشد مالیات کمتر یا معافیت مالیاتی خواهد داشت.

 

نرخ مالیات چیست؟

این نرخ مبلغی است که افراد حقیقی و حقوقی باید در مهلت قانونی خود براساس درامد خود پرداخت نمایند و این نرخ مطابق قانون تعیین و مودیان مالیاتی ملزم به پرداخت آن خواهند بود.

 

انواع مالیات

مالیات در ایران به دو شکل مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود که هر یک از آن‌ها به نوبه خود دارای تقسیم‌بندی خاص خود هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

مالیات مستقیم

این ابزار مالی دولت شامل مالیات بر درامد و مالیات بر دارایی می باشد و می خواهد شهروندان نسبت به ثروتی که دارند سهم خود را به عنوان مالیات بر دارایی و از درآمد، پرداخت نمایند.

 

مالیات بر دارایی

در کشورهایی که شکافت طبقاتی وجود داشته و افراد جامعه اختلاف زیادی از لحاظ سطح دارایی دارند این مالیات بصورت مالیات بر ارث و مالیات حق تمبر از افرادی که اموالی را به دست آورده اند، دریافت می گردد.

 

مالیات بر ارث

مطابق با ماده 19 و 17 قانون مالیات های مستقیم، ارثی که به افراد می رسد شامل مالیات می گردد.

 

مالیات حق تمبر

در هنگام صدور پروانه کسب هر عضو باید مالیات حق تمبر را به اتحادیه بپردازد.

 

مالیات بر درآمد

دولت ها با توجه به درامدی که اشخاص دارند، درصدی را به عنوان مالیات بر درامد وصول می نمایند مثل درامد مشاغل و املاک

 

مالیات بر درآمد مشاغل

مطابق با ماده 93 قانون مالیات های مستقیم تمامی صاحبان مشاغل پس از کسر معافیت های قانونی مشمول این نوع از مالیات ها خواهند بود.

 

مالیات بر درآمد املاک و مستغلات

این نوع از مالیات شامل: مالیات بر اجاره، مالیات بر نقل و انتقالات، مالیات خانه خالی می گردد.

 

مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی

نرخ مالیات برای اشخاص حقوقی، بدون در نظر گرفتن میزان درآمد این اشخاص، بصورت ۲۵ درصد تعیین می گردد و این نرخ برای اشخاص حقیقی از 15 تا 25 درصد می باشد.

 

مالیات بر درآمد کشاورزی

مطابق با ماده 81 مالیات “درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیای مراتع و جنگل‌ها، باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف است. دولت مکلف است مطالعات و بررسی‌های لازم را در زمینه کلیه فعالیت‌های کشاورزی و آن رشته از فعالیت‌های مزبور که ادامه معافیت آنها ضرورت داشته باشد معمول و لایحه مربوط را حداکثر تا آخر برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید”

 

مالیات بر درآمد اتفاقی

مطابق ماده 119 تا 123 قانون مالیات‌های مستقیم که بیان می کند: درآمد نقدی یا غیرنقدی که شخص حقیقی یا حقوقی به‌صورت بلاعوض و یا از طریق معاملات محاسباتی و یا به عنوان جایزه و یا هر عنوان دیگر از این قبیل تحصیل می‌نماید مشمول مالیات اتفاقی به نرخ مقرر در ماده 131 این قانون خواهد بود.

 

معافیت‌های مالیاتی

سیاست های حمایتی برای نپرداخت قانونی مالیات را معافیت مالیاتی می گویند و برای اینکه بدانید معافیت مالیاتی چیست و معافیت مالیاتی شامل چه مواردی می‌شود؟ مشوق های قانونی چیست؟ انواع معافیت های مالیاتی مقاله آن را مشاهده نمایید

 

هزینه‌های قابل قبول مالیاتی

مطابق قانون عبارت است از هزینه‌هایی که در حدود متعارف متکی به مدارک بوده و منحصراً مربوط به تحصیل درآمد مؤسسه در دوره مالی مربوط با رعایت حدنصاب‌های مقرر باشد. در مواردی که هزینه‌ ای در  قانون مالیات های مستقیم پیش بینی نشده یا بیش از نصاب‌های مقرر در قانون یاد شده بوده ولی پرداخت آن به موجب قانون و یا مصوبه هیئت وزیران صورت گرفته باشد، قابل قبول خواهد بود. حق الامتیاز پرداختی و همچنین حقوق و عوارض و مالیات‌هایی که به سبب فعالیت مؤسسه به شهرداری‌ها و وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به آن‌ها پرداخت می‌شود. (به استثنای مالیات بر درآمد و ملحقات آن و سایر مالیات‌هایی که مؤسسه به موجب مقررات این قانون ملزم به کسر از دیگران و پرداخت آن است و همچنین جرائمی که به دولت و شهرداری‌ها پرداخت می‌گردد.)

 

وظایف مودیان مالیاتی

یکی از مهمترین وظایف مودیان مالیاتی ارسال اظهارنامه مالیاتی می باشد که در قالب یک خود اظهاری اشخاص حقیقی و حقوقی به اداره مالیات، وضعیت مالی خود را گزارش می کنند که می توان این کار را از طریق سامانه مودیان انجام داد و می توانید برای اطلاع از سامانه مالیاتی مودیان چیست و چه کسانی باید ثبت نام کنند؟ این مقاله را مشاهده نمایید.

 

حسابدار مالیاتی کیست؟

حسابدار مالیاتی فردی است که هم به حوزه حسابداری احاطه داشته و هم به قوانین مالیاتی اشراف دارد اما اگر این فرد دانش کافی در تخصص خود نداشته باشد می تواند ضربه بزرگی به کسب و کار وارد نماید.

 

وظایف حسابدار مالیاتی

– اولین وظیفه یک حسابدار مالیاتی تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر است.

– حسابدار مالیاتی باید اظهارنامه مالیاتی بر ارزش افزوده و انجام امور مرتبط با مالیات عملکرد در موعد مقرر تهیه و تنظیم نماید.

– تهیه گزارشات ماهانه، فصلی و سالانه

– پیگیری موضوعات مرتبط با مالیات

 

قانون تجارت

آشنایی با قانون تجارت

انجام معاملات و امور تجاری بخشی از روابط اجتماعی یک جامعه است و در قانون تجارت با هدف جلوگیری و پیشگیری از بی نظمی و سودجویی در جوامع، مجموعه قوانینی در حوزه حقوق تجارت گردآوری نموده است.

 

تاریخچه قانون تجارت

قانون تجارت در ایران، برای اولین بار، در سال 1303 مصوب شد. این قانون، شامل 378 ماده بوده که در سال 1311 بطور کلی منسوخ شد و در اردیبهشت 1311، قانون جدیدی جایگزین این قانون قبلی گردید ولی با این حال این قانون یک قانون اصلاح شده از قوانین فرانسه می باشد.

 

معرفی 16 باب قانون تجارت

باب اول:

شامل ماده 1 تا 5 قانون تجارت بوده و به تعاریف می پردازد.

 

باب دوم:

شامل ماده 6 تا ماده 19 قانون تجارت بوده که به موضوع دفاتر تجاری می پردازد.

 

باب سوم:

ماده 21 تا 93 قانون تجارت که به شرکت های تجاری می پردازد که البته در طی زمان اصلاحاتی به این بخش اعمال گردیده است.

 

باب چهارم:

شامل ماده 223 تا ماده 319 قانون تجارت بوده و به مسائل برات، فته طلب و چک می پردازد.

 

باب پنجم:

شامل ماده 320 تا ماده 334 قانون بوده و پیرامون دلالی قوانینی را بیان می نماید.

 

باب ششم:

شامل ماده 335 تا ماده 356 بوده و درباره دلال، اجرت و مخارج وی اختصاص داده شده است.

 

باب هفتم:

از ماده 357 تا ماده 376 به مساله حق العمل کاری و یا همان کمیسیون می پردازد.

 

باب هشتم:

از ماده 377 تا ماده 394 شامل موضوعات قرارداد حمل و نقل می باشد.

 

باب نهم :

از موارد که در ماده 395 تا ماده 401 بیان شده به مسائل قائم مقام تجارتی و سایر نمایندگان تجارتی پرداخته است.

 

باب دهم:

باتوجه به اهمیت موضوع ضمانت در روابط تجاری از ماده 402 تا ماده 411 به این مورد پرداخته است.

 

باب یازدهم:

در قانون تجارت از ماده 412 تا ماده 540 به ورشکستگی پرداخته است.

 

باب دوازدهم:

درباره انواع ورشکستگی از ماده 541 تا 560 قانون اشاره شده است.

 

باب سیزدهم:

از ماده 561 تا ماده 575 درباره اعاده اعتبار پرداخته است.

 

باب چهاردهم:

در این بخش از ماده 576 تا ماده 582، به قوانین اسم تجارتی اشاره شده است.

 

باب پانزدهم:

در این باب از ماده 583 تا ماده 591 به قوانین پیرامون اشخاص حقوقی، اقامتگاه و تابعیت و حقوق و وظایف آن ها پرداخته است.

 

باب شانزدهم:

این باب آخر از ماده 592 تا ماده 600، به مقررات دیگر قانون تجارت تاکید داشته است.

 

سامانه جامع تجارت

برای محقق شدن دولت الکترونیک و یکپارچه سازی فرایندهای تجاری با هدف کاهش فساد اقتصادی و نظارت بر زنجیره گردش کالا، سامانه جامع تجارت ایجاد شده است.

 

اجزای اصلی سامانه جامع تجارت

سه وزارتخانه راه و شهرسازی، صنعت معدن تجارت و اقتصاد اجزای اصلی سامانه جامع تجارت می باشند.

 

زیر مجموعه های سامانه جامع تجارت چیست؟

سامانه جامع تجارت

سامانه‌ شناسه کالا

سامانه‌ جامع انبارها و مراکز نگهداری کالا

پورتال ارزی یا نظام یکپارچه‌ی معاملات ارزی نیما

سامانه‌ اعتبارسنجی و رتبه‌ بندی اعتبار

سامانه جامع حمل‌ و نقل سامانه‌ جامع امور گمرکی

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی نشان گذاری شده اند *